CEV FIVB Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή ΕΣΑΠ

Ο Εθνικός Αλεξ/πολης κέρδισε μετά από αγώνα θρίλερ με 3-2 τον Άρη! (περιγραφή, stats)

Με ένα τρελό κι απίθανο παιχνίδι ολοκληρώθηκε η πρώτη αγωνιστική της Γ’ φάσης του Κυπέλλου Ανδρών, καθώς στο ‘Μιχάλης Παρασκευόπουλος’ της Αλεξανδρούπολης ο τοπικός Εθνικός επικράτησε με 3-2 του Άρη και προκρίθηκε στους ‘8’ της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει στις 19/2 ως γηπεδούχος την ΑΕΚ.

Ο αγώνας ήταν ακατάλληλος για καρδιακούς, αφού οι εναλλαγές συναισθημάτων ήταν απίστευτες. O Άρης ξεκίνησε καλύτερα και οι φίλοι των γηπεδούχων για ενάμιση σετ έβλεπαν σε… επανάληψη τον αποκλεισμό της ομάδας τους από την ΑΕΚ στον ημιτελικό του League Cup, με τον Εθνικό μέχρι τον 17ο πόντο του δ’ σετ να δείχνει ότι έχει την πρόκριση στα χέρια του, αλλά τελικά όλα να κρίνονται σε ένα δραματικό 5ο σετ.

Οι πρωτοπόροι της Volleyleague εμφανώς επηρεασμένοι από την εξέλιξη του League Cup (ήταν οι οικοδεσπότες του Final 4) σχεδόν σε όλο το πρώτο σετ ήταν αναγκασμένοι να κυνηγούν το σκορ. Αν και ανέτρεψαν το εις βάρος τους 4-7 και προσπέρασαν με 10-9, προηγήθηκαν για τελευταία φορά με 14-13, με τον Άρη να προσπερνά 14-15, να φτάνει τη διαφορά στο 18-21 και να κατακτά το σετ.

Οι κίτρινοι αν και βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 στην έναρξη του β’ σετ, απάντησαν γρήγορα με το σκορ να γίνεται 3-6 και να φτάνουν στο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενοι με 12-16. Με την επιστροφή των ομάδων όμως στον αγωνιστικό χώρο, ο Εθνικός άλλαξε ταχύτητα (έχοντας από το 5-9 τον Σιδηρόπουλο στο βασικό σχήμα) ισοφάρισε 16-16, προηγήθηκε με 18-17 και μετέτρεψε το 18-18 σε 24-18 (με τον Μιγιάιλοβιτς στο σερβίς) ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο τρίτο σετ το 8-9 υπέρ του Άρη έγινε 14-10 για τον Εθνικό που θύμιζε πλέον την ομάδα που βλέπαμε από την αρχή της σεζόν και παρόλο που ο Άρης μείωσε σε 15-14, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ξανά με 19-15 κατακτώντας και το γ’ σετ.

Ο Εθνικός στο 11-9 του δ’ σετ με τον Μιγιάιλοβιτς να πυροβολεί και πάλι αό τη γραμμή του σερβίς έστειλε τη διαφορά στο 16-9 και μέχρι το 17-10 όλα έμοιαζαν να έχουν κριθεί, αλλά ο Γιάννης Κυριακίδης είχε διαφορετική άποψη. Με επίθεση και δύο άσους έφερε στο σκορ στο 17-14, ο Ανδρεάδης με μπλοκ έκανε το 18-14, αλλά ο Άρης εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Εθνικού στην επίθεση ισοφάρισε σε 18-18 (!). Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν ένα σημαντικό προβάδισμα (21-18) με άσο του Δαλακούρα και μπλοκ στον Αρμενάκη, όμως και πάλι ο Άρης ισοφάρισε σε 21-21 για να προηγηθεί 23-24 όταν σε προσπάθεια για άμυνα του Αρμενάκη η μπάλα έσκασε στο γήπεδο του Εθνικού, ενώ στο 24-24 ο διαγώνιος του Άρη με δύο επιθέσεις έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Άρης προηγήθηκε 4-6 με λάθος υποδοχή και άουτ επίθεση του Ράιτς, για να ισοφαρίσει ο Εθνικός σε 9-9, αλλά με νέο σερί λαθών να στείλει τη διαφορά στο 10-13 (άουτ επίθεση Ράιτς).

Ο Μουστακίδης πήρε τάιμ άουτ, Μιγιάιλοβιτς και Ράιτς μείωσαν σε 12-13, όμως με φιλέ του Μιγιάιλοβιτς έγινε το 12-14 για να έρθει ο Παπάζογλου με επίθεση και μπλοκ (το 23ο του Εθνικού στο ματς!) στον Αρμενάκη να δώσει παράταση στην αγωνία.

Ο Εθνικός είχε την ευκαιρία να περάσει μπροστά όμως ο Ράιτς κάρφωσε άουτ (14-15), για να ακολουθήσει χαμένο σερβίς από τον Άρη (15-15). Ο Μιγιάιλοβιτς έχασε το σερβίς, αλλά τελείωσε την επίθεση (16-16) για να περάσει ο Εθνικός μπροστά με 17-16 από λάθος των κίτρινων που ισοφάρισαν με τον Κυριακίδη.
Αυτός ήταν όμως ο τελευταίος πόντος των φιλοεξνούεμων, καθώς ο Εθνικός πήρε ξανά το προβάδισμα (18-17) κι ο Ιβάν Ράιτς με άσο (ο 13ος των γηπεδούχων!!!) έδωσε τέλος στον αγώνα λυτρώνοντας τους συμπαίκτες του, αλλά την ίδια ώρα υπήρχαν έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων που υποστήριζαν ότι το σερβίς του Κροάτη ήταν άουτ.

Τα σετ: 22-25, 25-20, 25-18, 24-26, 19-17
Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Μουστακίδης): Ράιτς 29 (20/49 επ., 4 άσοι, 5 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 23 (13/33 επ., 8 άσοι, 2 μπλοκ, 70% υπ - 57% άριστες), Αγγελόπουλος 3 (1 άσο, 2 μπλοκ), Παπάζογλου 12 (7/11 επ., 5 μπλοκ), Δαλακούρας Αν. 8 (6/25 επ., 2 μπλοκ, 57% υπ - 46% άριστες), Ανδρεάδης 12 (4/12 επ., 2 άσοι, 6 μπλοκ), Δαρίδης –λ (40% υπ. - 35% άριστες) / Δαλακούρας Κ. 1 (1 άσο), Σιδηρόπουλος 1 (1 μπλοκ), Κασαμπαλής.
Άρης (Φίνος): Κυριακίδης 12 (8/25 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 63% υπ. - 55% άριστες), Ντίνας 11 (5/7 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Παπαδημητρίου 8 (8/22 επ., 50% υπ. - 33% άριστες), Χαριτωνίδης 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Γάτσης 4 (1/7 επ., 3 μπλοκ), Αρμενάκης 29 (25/48 επ., 4 μπλοκ), Γκαράς –λ (66% υπ - 56% άριστες) / Τσομπάνογλου-λ, Χατζηπαραδείσης 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ντάμποβιτς 1 (1/1 επ.), Γκόρτσανιουκ 1 (1/2 επ.)