CEV FIVB Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή ΕΣΑΠ

Ολυμπιακός και ΑΕΚ με φόντο το Κύπελλο Γυναικών

Και τι δεν έχουμε δει από αυτό το ζευγάρι; Εκατέρωθεν σπάσιμο έδρας, απίστευτους τελικούς και ημιτελικούς Κυπέλλου, αγώνες διαφήμιση για το άθλημα, παιχνίδια υψηλού αγωνιστικού επιπέδου, ποιότητας, ταλέντου και πάντα... κατάθεση ψυχής στο γήπεδο!

Ολυμπιακός και ΑΕΚ ετοιμάζονται για μια ακόμη μεταξύ τους μάχη στα προημιτελικά του εφετινού Κυπέλλου Γυναικών και δεν είναι λίγοι αυτοί που χαρακτηρίζουν αυτή τη νοκ άουτ αναμέτρηση ως έναν πρόωρο τελικό.

Θυμίζουμε ότι το 2011 ο Ολυμπιακός πανηγύρισε στη Σάμο τον πρώτο του τίτλο κερδίζοντας την Ένωση σε έναν αλησμόνητο τελικό με 3-2 (25-22, 17-25, 19-25, 25-18, 15-10), ακολούθησε την επόμενη χρονιά η μάχη τους στα ημιτελικά με τις «ερυθρόλευκες» να επικρατούν και πάλι με 3-0 (25-21, 25-17, 25-22) και η μετέπειτα 2η κατάκτηση του τροπαίου και φυσικά πέρυσι στο final-4 της Σαντορίνης, οι Πειραιώτισσες έκαναν το «3x3» στα τρόπαια του Κυπέλλου φτάνοντας μάλιστα στο νταμπλ με το 3-1 (20-25, 25-16, 25-22, 25-22 ) κόντρα στις «κιτρινόμαυρες», δημιουργώντας σιγά-σιγά παράδοση και δυναστεία.

«Είναι ένα ματς νοκ-άουτ, όλοι ξέρουμε τι σημαίνουν αυτά τα παιχνίδια, γιατί είναι από αυτά που τα λάθη πληρώνονται. Χρειάζεται συγκέντρωση, ψυχή και ενθουσιασμό», ήταν τα πρώτα λόγια του κόουτς του Ολυμπιακού, Γιάννη Νικολάκη στο volleyball.gr και συνέχισε: «Θεωρώ ότι όταν μάχονται δύο μεγάλες ομάδες οι πιθανότητες πρόκρισης είναι μοιρασμένες. Θα εξαρτηθεί και από την ημέρα που θα βρεθούμε και εμείς και η ΑΕΚ. Το Κύπελλο είναι στόχος και των δύο και πρόκειται για έναν αγώνα διαφορετικής διαχείρισης σε σχέση με το πρωτάθλημα. Για την ακρίβεια, δεν έχει καμία σχέση με τα ματς πρωταθλήματος και δεν πιστεύω ότι θα παίξει ουσιαστικό ρόλο ο παράγοντας έδρα. Επίσης, αν και θα μπορούσε να είναι ένας πρόωρος τελικός, κατά τη γνώμη μου ο νικητής σε καμία περίπτωση δεν γίνεται αυτομάτως και το φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου στο final four. Εκεί θα ξεκινήσουν όλα από την αρχή...».

Στο «κιτρινόμαυρο» στρατόπεδο, ο τεχνικός, Απόστολος Οικονόμου, μιλώντας στην ιστοσελίδα της ΕΟΠΕ, δεν έκρυψε την αισιοδοξία του για το θετικό αποτέλεσμα, αλλά και την πίστη του ότι η ΑΕΚ θα δείξει το καλό της πρόσωπο: «Δεν υπάρχουν και πολλά να πούμε από την άποψη ότι απέμειναν λίγες ώρες για να δείξουν οι ίδιες οι ομάδες μέσα στο γήπεδο τι μπορούν να κάνουν. Είναι οι δύο καλύτερες ομάδες στην Ελλάδα, κατά τη γνώμη μου ισάξιες και ίσως θα ήταν ωραίο αυτός ο αγώνας να αποτελέσει τον τελικό της διοργάνωσης».

Όσο για το που θα κριθεί ο αγώνας: «Εάν καταφέρουμε να μείνουμε πιστοί στο πλάνο μας και βγάλουμε στο γήπεδο την προσωπικότητα που έχουμε ως ομάδα, τότε μπορούμε να πάρουμε τη νίκη-πρόκριση. Η ΑΕΚ έχει φτιαχτεί για να είναι έτοιμη και παρά το μικρό πλεονέκτημα έδρας που έχει ο Ολυμπιακός, θα πάμε για τη νίκη. Εάν βγάλουμε ηρεμία στο γήπεδο και έχουμε καλό σέρβις και υποδοχή, όλα θα πάνε καλά. Θέλουμε το τρόπαιο και για να μπορέσουμε να το διεκδικήσουμε είναι μπροστά μας τρεις τελικοί, ξεκινώντας από αύριο...».

Πέμπτη 27/2/2014

Μ. Μερκούρη, 19.00, Ολυμπιακός ΣΦΠ - ΑΕΚ (Κυριοπούλου, Μουλά Ε.)

Ο Εθνικός Αλεξ/πολης κέρδισε μετά από αγώνα θρίλερ με 3-2 τον Άρη! (περιγραφή, stats)

Με ένα τρελό κι απίθανο παιχνίδι ολοκληρώθηκε η πρώτη αγωνιστική της Γ’ φάσης του Κυπέλλου Ανδρών, καθώς στο ‘Μιχάλης Παρασκευόπουλος’ της Αλεξανδρούπολης ο τοπικός Εθνικός επικράτησε με 3-2 του Άρη και προκρίθηκε στους ‘8’ της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει στις 19/2 ως γηπεδούχος την ΑΕΚ.

Ο αγώνας ήταν ακατάλληλος για καρδιακούς, αφού οι εναλλαγές συναισθημάτων ήταν απίστευτες. O Άρης ξεκίνησε καλύτερα και οι φίλοι των γηπεδούχων για ενάμιση σετ έβλεπαν σε… επανάληψη τον αποκλεισμό της ομάδας τους από την ΑΕΚ στον ημιτελικό του League Cup, με τον Εθνικό μέχρι τον 17ο πόντο του δ’ σετ να δείχνει ότι έχει την πρόκριση στα χέρια του, αλλά τελικά όλα να κρίνονται σε ένα δραματικό 5ο σετ.

Οι πρωτοπόροι της Volleyleague εμφανώς επηρεασμένοι από την εξέλιξη του League Cup (ήταν οι οικοδεσπότες του Final 4) σχεδόν σε όλο το πρώτο σετ ήταν αναγκασμένοι να κυνηγούν το σκορ. Αν και ανέτρεψαν το εις βάρος τους 4-7 και προσπέρασαν με 10-9, προηγήθηκαν για τελευταία φορά με 14-13, με τον Άρη να προσπερνά 14-15, να φτάνει τη διαφορά στο 18-21 και να κατακτά το σετ.

Οι κίτρινοι αν και βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 στην έναρξη του β’ σετ, απάντησαν γρήγορα με το σκορ να γίνεται 3-6 και να φτάνουν στο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενοι με 12-16. Με την επιστροφή των ομάδων όμως στον αγωνιστικό χώρο, ο Εθνικός άλλαξε ταχύτητα (έχοντας από το 5-9 τον Σιδηρόπουλο στο βασικό σχήμα) ισοφάρισε 16-16, προηγήθηκε με 18-17 και μετέτρεψε το 18-18 σε 24-18 (με τον Μιγιάιλοβιτς στο σερβίς) ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο τρίτο σετ το 8-9 υπέρ του Άρη έγινε 14-10 για τον Εθνικό που θύμιζε πλέον την ομάδα που βλέπαμε από την αρχή της σεζόν και παρόλο που ο Άρης μείωσε σε 15-14, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ξανά με 19-15 κατακτώντας και το γ’ σετ.

Ο Εθνικός στο 11-9 του δ’ σετ με τον Μιγιάιλοβιτς να πυροβολεί και πάλι αό τη γραμμή του σερβίς έστειλε τη διαφορά στο 16-9 και μέχρι το 17-10 όλα έμοιαζαν να έχουν κριθεί, αλλά ο Γιάννης Κυριακίδης είχε διαφορετική άποψη. Με επίθεση και δύο άσους έφερε στο σκορ στο 17-14, ο Ανδρεάδης με μπλοκ έκανε το 18-14, αλλά ο Άρης εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Εθνικού στην επίθεση ισοφάρισε σε 18-18 (!). Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν ένα σημαντικό προβάδισμα (21-18) με άσο του Δαλακούρα και μπλοκ στον Αρμενάκη, όμως και πάλι ο Άρης ισοφάρισε σε 21-21 για να προηγηθεί 23-24 όταν σε προσπάθεια για άμυνα του Αρμενάκη η μπάλα έσκασε στο γήπεδο του Εθνικού, ενώ στο 24-24 ο διαγώνιος του Άρη με δύο επιθέσεις έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Άρης προηγήθηκε 4-6 με λάθος υποδοχή και άουτ επίθεση του Ράιτς, για να ισοφαρίσει ο Εθνικός σε 9-9, αλλά με νέο σερί λαθών να στείλει τη διαφορά στο 10-13 (άουτ επίθεση Ράιτς).

Ο Μουστακίδης πήρε τάιμ άουτ, Μιγιάιλοβιτς και Ράιτς μείωσαν σε 12-13, όμως με φιλέ του Μιγιάιλοβιτς έγινε το 12-14 για να έρθει ο Παπάζογλου με επίθεση και μπλοκ (το 23ο του Εθνικού στο ματς!) στον Αρμενάκη να δώσει παράταση στην αγωνία.

Ο Εθνικός είχε την ευκαιρία να περάσει μπροστά όμως ο Ράιτς κάρφωσε άουτ (14-15), για να ακολουθήσει χαμένο σερβίς από τον Άρη (15-15). Ο Μιγιάιλοβιτς έχασε το σερβίς, αλλά τελείωσε την επίθεση (16-16) για να περάσει ο Εθνικός μπροστά με 17-16 από λάθος των κίτρινων που ισοφάρισαν με τον Κυριακίδη.
Αυτός ήταν όμως ο τελευταίος πόντος των φιλοεξνούεμων, καθώς ο Εθνικός πήρε ξανά το προβάδισμα (18-17) κι ο Ιβάν Ράιτς με άσο (ο 13ος των γηπεδούχων!!!) έδωσε τέλος στον αγώνα λυτρώνοντας τους συμπαίκτες του, αλλά την ίδια ώρα υπήρχαν έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων που υποστήριζαν ότι το σερβίς του Κροάτη ήταν άουτ.

Τα σετ: 22-25, 25-20, 25-18, 24-26, 19-17
Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Μουστακίδης): Ράιτς 29 (20/49 επ., 4 άσοι, 5 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 23 (13/33 επ., 8 άσοι, 2 μπλοκ, 70% υπ - 57% άριστες), Αγγελόπουλος 3 (1 άσο, 2 μπλοκ), Παπάζογλου 12 (7/11 επ., 5 μπλοκ), Δαλακούρας Αν. 8 (6/25 επ., 2 μπλοκ, 57% υπ - 46% άριστες), Ανδρεάδης 12 (4/12 επ., 2 άσοι, 6 μπλοκ), Δαρίδης –λ (40% υπ. - 35% άριστες) / Δαλακούρας Κ. 1 (1 άσο), Σιδηρόπουλος 1 (1 μπλοκ), Κασαμπαλής.
Άρης (Φίνος): Κυριακίδης 12 (8/25 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 63% υπ. - 55% άριστες), Ντίνας 11 (5/7 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Παπαδημητρίου 8 (8/22 επ., 50% υπ. - 33% άριστες), Χαριτωνίδης 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Γάτσης 4 (1/7 επ., 3 μπλοκ), Αρμενάκης 29 (25/48 επ., 4 μπλοκ), Γκαράς –λ (66% υπ - 56% άριστες) / Τσομπάνογλου-λ, Χατζηπαραδείσης 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ντάμποβιτς 1 (1/1 επ.), Γκόρτσανιουκ 1 (1/2 επ.)

Κυπελλούχος Ελλάδος 2012-2013 ο Ολυμπιακός! (περιγραφή και στατιστικά)

Ήταν το φαβορί και το απέδειξε. Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το 13 Κύπελλο στην ένδοξη ιστορία του, επικρατώντας με 3-0 σετ του Φοίνικα Σύρου, που ίσως αδικείται από το τελικό σκορ με βάση την εμφάνιση του, αλλά σίγουρα απέδειξε ότι είναι ένας σπουδαίος αντίπαλος.

Ο τελικός του Κυπέλλου Ελλάδος 2012-2013 ήταν μια πραγματική διαφήμιση του βόλεϊ, με εκπληκτικές φάσεις, τρομερές ανατροπές κι έναν σούπερ σταρ όπως ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ ο οποίος ήταν σε ένα ακόμη ματς ο ηγέτης του Ολυμπιακού και αναδείχθηκε παμψηφεί από τους εκπροσώπους του Τύπου MVP της διοργάνωσης.

Όπως προαναφέραμε παρά το τελικό 3-0, ο αγώνας μόνο εύκολα δεν κύλησε για τους ερυθρόλευκους.
Στο πρώτο σετ ο Φοίνικας πήρε ένα μικρό προβάδισμα (5-7 με κόντρα του Λάππα), το οποίο όμως άρχισε να μεγαλώνει καθώς ο Κοκκινάκης δεν ήταν αποτελεσματικός στην επίθεση με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στο +5 (8-13) και λίγο αργότερα στο +6 (12-18 με άσο του Σουλτανόπουλο).

Οι ερυθρόλευκοι έμοιαζαν μπλοκαρισμένοι, ο Φοίνικας έβγαζε πολύ ενέργεια στο γήπεδο, αλλά το σετ είχε πολύ δρόμο, παρόλο που οι Συριανοί έφτασαν στο 17-21. Το χαμένο σερβίς του Αρβανίτη και η κόντρα του Γιορντάνοφ έριξαν τη διαφορά στο -2 (19-21), για να φτάσει ο Φοίνικας σε σετ μπολ με επίθεση του Λάππα (21-24). Ο Γιορντάνοφ ‘έσπασε’ το πρώτο (22-24), με κόντρα επίθεση ‘έσπασε’ και το δεύτερο (23-24) για να γίνει το 24-24 με μπλοκ του Φιλίποφ στον Λάππα και να φτάσει ο Ολυμπιακός σε σετ μπολ με νέα πετυχημένη κόντρα επίθεση του Γιορντάνοφ (25-24). Δύο χαμένα σερβίς των ερυθρόλευκων κράτησαν ζωντανό τον Φοίνικα, αλλά στο 27-26 η άουτ επίθεση του Κοβάσεβιτς έδωσε τέλος στο δραματικό πρώτο σετ.

Παρά την ανατροπή που πέτυχε ο Ολυμπιακός, ο Φοίνικας και στο β’ σετ ήταν ανταγωνιστικός καταφέρνοντας μάλιστα να προηγείται μέχρι το 14-15… Ωστόσο ο Φοίνικας όσο καλά κι αν έπαιζε δεν μπορούσε να βρει τρόπο για να σταματήσει τον MVP του Final 4 Μπόγιαν Γιορντάνοφ. Ο Βούλγαρος έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με 17-16, ίδιος έκανε με δύο κόντρα επιθέσεις το 21-20, 23-20 καθαρίζοντας και το β’ σετ για την ομάδα του.

Ο Φοίνικας όμως αποδείχθηκε σκληρό καρύδι και προσπάθησε να επιστρέψει στον αγώνα, αλλά το σενάριο του γ’ σετ ήταν παρόμοιο με αυτό του πρώτου.

Ο Φοίνικας με τον Θάνο να δίνει λύσεις από το κέντρο προηγήθηκε με 8-10, έφτασε στο 12-16, αλλά στο 14-18 ήρθε το μπλακ άουτ. Ο Φιλίποφ με μπλοκ στον Λάππα έκανε το 16-18, ο Χριστοφιδέλης με νέο μπλοκ στον Ντορνέλας ισοφάρισε 18-18 και (ποιος άλλος;) ο Γιορντάνοφ έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με 20-19, ανοίγοντας διάπλατα το δρόμο για τον τίτλο. Ο Φοίνικας μείωσε από 22-19 σε 22-21, αλλά ο Φιλίποφ με νέο μπλοκ στον Κοβάσεβιτς έφερε τους ερυθρόλευκους στο ματς μπολ (24-21) και η τελευταία πινελιά μπήκε από τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 25-22.
Τα σετ: 28-26, 25-21, 25-22
Ολυμπιακός (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 9 (8/15 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. – 50% άριστες), Γιούρισιτς 7 (7/10 επ.), Φιλίποφ 4 (3 μπλοκ), Κοκκινάκης 9 (9/16 επ., 76% υπ. – 24% άριστες), Γιορντάνοφ 30 (26/36 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Σμαραγδής 3 (2/6 επ., 1 άσο), Στεφάνου –λ (77% υπ. – 64% άριστες) / Σωτηρίου, Ποτότσνικ.
Φοίνικας Σύρου (Ανδρεόπουλος): Σουλτανόπουλος 9 (5/12 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κουρνέτας 3 (2 μπλοκ), Τακουρίδης 1 (1/3 επ.), Κοβάσεβιτς 12 (11/18 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. – 40% άριστες), Ντορνέλας 13 (13/36 επ.), Λάππας 8 (8/20 επ., 75% υπ. – 55% άριστες), Γκαράς -λ 62% υπ. – 50% άριστες) / Θάνος 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Νικηφορίδης, Αρβανίτης, Ίλιτς.

Ο Εθνικός Αλεξ/πολης υποδέχεται τον Άρη για μια θέση στους ‘8’ του Κυπέλλου

Το τελευταίο εισιτήριο για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου ανδρών θα κριθεί αύριο το βράδυ στο κλειστό γυμναστήριο ‘Μιχάλης Παρασκευόπουλος’ της Αλεξανδρούπολης (20.00, Παπαδογούλας, Ιωαννίδης), εκεί όπου ο τοπικός Εθνικός υποδέχεται τον Άρη με τον νικητή της συγκεκριμένης αναμέτρησης να αντιμετωπίζει (ως γηπεδούχος) στις 19/2 την ΑΕΚ.

Οι δύο ομάδες έχουν ολοκληρώσει τις μεταξύ τους υποχρεώσεις στην κανονική διάρκεια, με τον Εθνικό να έχει κερδίσει τόσο στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος (12/10) όσο και στην πρεμιέρα του Β’ γύρου (11/1) στο τάι μπρέικ.

Οι γηπεδούχοι πάντως καλούνται να ξεπεράσουν την απογοήτευση που προέκυψε μετά τον αποκλεισμό τους από τον τελικό του League Cup, το Final 4 του οποίου φιλοξένησαν στα τέλη της περασμένης εβδομάδας.

«Σίγουρα υπάρχει μια στεναχώρια σε όλους, αφού ήμασταν και οι οικοδεσπότες της διοργάνωσης, αλλά από κει και πέρα έτσι ο αθλητισμός και καμία ομάδα δεν τελειώνει σε μια ήττα», παραδέχθηκε ο αρχηγός του Εθνικού Γρηγόρης Σιδηρόπουλος ο οποίος δεν βλέπει το αυριανό ματς ως ευκαιρία εξιλέωσης: «Σίγουρα περιμένω από την ομάδα να βγάλει μια αντίδραση. Από κει και πέρα όμως για εμάς κάθε παιχνίδι είναι κι ένα τεστ. Πλέον το πρόγραμμα είναι γεμάτο παιχνίδια, δεν υπάρχει χρόνος για σκέψεις και πρέπει καθημερινά να αποδεικνύεις στο γήπεδο την αξία του. Το Κύπελλο είναι ένας στόχος για εμάς, όπως ήταν και το League Cup, όπως είναι και το πρωτάθλημα και θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο απέναντι σε μια καλή ομάδα όπως είναι ο Άρης».

Οι γηπεδούχοι δεν έχουν κανένα αγωνιστικό πρόβλημα ενώ την αποστολή του Άρη ακολούθησαν οι των Ντάμποβιτς, Γκόρτσανιουκ με τους ανθρώπους των κίτρινων να κάνουν αγώνα δρόμου για να προλάβουν να εκδοθούν τα δελτία τους.

«Στα παιχνίδια Κυπέλλου γίνονται πολλές εκπλήξεις και μία απ’ αυτές θέλουμε να σημειώσουμε κι εμείς. Ο Εθνικός μετά τον αποκλεισμό του από το League Cup θα εμφανιστεί περισσότερο συγκεντρωμένος σ’ αυτό το παιχνίδι, αλλά θεωρώ ότι κι εμείς θα είμαστε πιο έτοιμοι από το πρόσφατο παιχνίδι πρωταθλήματος», τόνισε ο τεχνικός των κιτρίνων Σπύρος Φίνος και συνέχισε: «Ο Εθνικός μοιάζει να παίζει με την πλάτη στον τοίχο, θα είναι πιο προσεκτικός και είμαι σίγουρος ότι θα γίνει ένα καλό παιχνίδι. Κι αυτό το λέω γιατί θεωρώ πως ταιριάζει το στιλ παιχνιδιού που έχουν οι δύο ομάδες».

Το πρόγραμμα της Β' φάσης του Κυπέλλου σε Ανδρες και Γυναίκες

Η Κεντρική Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΠΕ ανακοινώνει το πλήρες πρόγραμμα της Β’ φάσης του Κυπέλλου Ανδρών - Γυναικών, όπως αυτό προέκυψε έπειτα από την κλήρωση που έγινε την Τετάρτη (21/11).