Ειδήσεις

Το Σάββατο 27 Ιανουαρίου 2018 θα γίνει η κοπή της πίτας της ΕΣΠΕΚ στο Ρέθυμνο.

Η  παρουσία σας θα μας τιμήσει ιδιέταιρα.

Οι Αντιόλ Κόλα, Δημήτρης Βολιτάκης είναι οι νέοι πρωταθλητές Ελλάδας στην κατηγορία Κ19, μετά τη νίκη τους στον τελικό του U19 Juniors Final που διεξήχθη στη Χίο.

Στον τελικό που πραγματοποιήθηκε στον Πολυχώρο Bloom Water Park το δίδυμο από την Κρήτη νίκησε με 2-0 (21-10, 21-16) τους Αλέξανδρο Κουρτίδη, Γιάννη Παππά και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο οι Καρακόλιας, Τασιούρας επικράτησαν των Χότζα, Παπαδάκη με 2-0 (21-18, 21-19) και ανέβηκαν στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

«Οι κόποι μας ανταμείφθηκαν»

«Είμαστε πολύ χαρούμενοι, κάναμε προπονήσεις σχεδόν όλο το καλοκαίρι για να καταφέρουμε ακριβώς αυτό, να γίνουμε πρωταθλητές Ελλάδας. Ήταν από την αρχή ο στόχος μας, είμαστε πολύ ευχαριστημένοι που τον πετύχαμε και ανταμείφθηκαν οι κόποι μας» είπε ο Δημήτρης Βολιτάκης στο volleyball.gr.

Τον λόγο πήρε στη συνέχεια ο Αντιόλ Κόλα και εμφανώς χαρούμενος από την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου, τόνισε πως επόμενος στόχος είναι μία εξίσου καλή πορεία και στο τουρνουά Κ22.

«Οι κόποι μας ανταμείφθηκαν, κάναμε πολλές προπονήσεις όλο το καλοκαίρι για αυτή την στιγμή και άξια φτάσαμε μέχρι το τέλος. Πλεόν θα κοιτάξουμε να πάμε και στα τελικά του Κ22 όπου στόχος και εκεί είναι ένα μετάλλιο, ανεξαρτήτου χρώματος».

Για να δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα πατήστε ΕΔΩ

Οι Έλενα Μπάκα, Διονυσία Μάτιου αναδείχθηκαν πρωταθλήτριες Ελλάδος στην κατηγορία Κ19 για το 2017.

Σε έναν εξαιρετικό τελικό νίκησαν με 2-0 τις Σοφία και Ναυσικά Μαραθοκαμπίτου κλείνοντας με… ονειρεμένο τρόπο την παρουσία τους στο ταμπλό κοριτσιών του τελικού τουρνουά Κ19 που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στη Χίο. Πολύ καλές και οι Σαμιώτισσες Σοφία και Ναυσικά Μαραθοκαμπίτου που κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο.

Την τρίτη θέση πήραν οι Δαμνιανίδου / Αργυρίου που στον μικρό τελικό επικράτησαν με 2-0 τις Αμορανίτη Τερζίου.

«Μας βγήκε η ανακούφιση»

«Είμαστε πολύ χαρούμενες, ευχαριστημένες με τον εαυτό μας γιατί τόσο καιρό δουλεύουμε στην προπόνηση και περιμένουμε αυτό το πρωτάθλημα. Μας βγήκε η ανακούφιση και πολύ χαρά. Μας δίνει κίνητρο για να συνεχίσουμε και για του χρόνου το ίδιο σκληρά», είπε η Διονυσία Μάτιου ενώ αναφορικά με τον τελικό απέναντι στις αδερφές Μαραθοκαμπίτου η Έλενα Μπάκα τόνισε:

«Τα κορίτσια έπαιξαν καλά. Το πρώτο σετ ήταν ντέρμπι, αλλά στο δεύτερο μπήκαμε περισσότερο αποφασισμένες και δείξαμε ότι θέλαμε να κερδίσουμε, όπως και κάναμε».

Κλείνοντας ευχαρίστησαν και τον προπονητή τους Ηλία Ζωλασταθιάδη για «την στήριξη καθόλη την διάρκεια της χρονιάς».

Για να δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα πατήστε ΕΔΩ.

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκαν τα  τουρνουά beach volley   juniors   regional Κ-17 & Κ-19 της Ε.Σ.ΠΕ.Κ.  στα γήπεδα beach volley του Δήμου στο Ρεθύμνου, στις 15-16/7/2017 με τη συμμετοχή 13 ομάδων Κ-17 αγοριών, 36 ομάδων Κ-17 κορίτσια, 12 ομάδων Κ-19  αγοριών, 12 ομάδων  Κ-19 κοριτσιών. Πραγματοποιήθηκαν δυνατά παιχνίδια υπό εξαιρετικές καιρικές συνθήκες. Ο πρόεδρος Κωστής Ψαρουδακης και το Δ.Σ. της Ε.Σ.ΠΕ.Κ ευχαριστεί θερμά τον Δήμο  Ρεθύμνου για την παραχώρηση της εγκατάστασης   τους  Παπαδάκη Γιώργο, Γωργοπούλου Αντωνία , Σπιταδάκη  Κώστα , όλους τους προπονητές, Αθλητες-τριες για την  βοήθεια και υποστήριξη τους, καθώς και τους διαιτητές κ.κ. Τραχαλακη Ελένη, Καλορμακη Σοφία, Mαυρεα Χριστίνα, Σηφάκη Κ. για τη συμβολή τους στην ομαλή διεξαγωγή των αγώνων. Τις απονομές έκαναν οι Καζάκου Ελένη μέλος ΕΟΠΕ, Ποθητός Βασίλης  Πρόεδρος Ν.ΟΠΕΡ. και Σπιταδάκης Κώστας μέλος επιτροπής bechvolley ΕΣΠΕΚ.

Συγχαρητήρια σε όλους και όλες που αγωνίστηκαν  και ιδιαίτερα στους Νικητές-τριες.

Η ΕΣΠΕΚ με αίτημα της στην ΕΟΠΕ ζήτησε την Κρήτη να εκπροσωπήσουν στο τελικό πανελλήνιο πρωτάθλημα από 2 ζευγάρια, ελπίζουμε να γίνει αποδεκτό.

Η τελική  κατάταξη των 4 ζευγαριών μετά τους αγώνες που πραγματοποιήθηκαν.