CEV FIVB Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή ΕΣΑΠ

Η Ελπίδα Αμπελοκήπων κατέκτησε το Πανελλήνιο Νεανίδων (περιγραφή, stats, χρυσή βίβλος)!

Σε έναν καταπληκτικό τελικό στο ασφυκτικά γεμάτο κλειστό του Μαρκοπούλου η Ελπίδα Αμπελοκήπων κατέκτησε τον τίτλο του Πανελληνίου πρωταθλήματος Νεανίδων επικρατώντας με 3-2 σετ του ΑΟ Μαρκοπούλου αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ.

Το παιχνίδι όσο κοινότυπο κι αν ακούγεται ήταν μια διαφήμιση, όχι μόνο του ελληνικού βόλεϊ, αλλά του αθλητισμού γενικότερα, αφού οι δύο ομάδες πρόσφεραν εξαιρετικό θέαμα σε έναν αγώνα γεμάτο ανατροπές και με ένα απίστευτο κοινό που έδωσε ένα μοναδικό χρώμα στη διοργάνωση.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ο ΑΟΜ αιφνιδίασε την Ελπίδα στα 2 πρώτα σετ και παρά την απουσίας της μεγάλης άτυχης Αλεξάνδρας Ψωμά άγγιξε το τρόπαιο όταν προηγήθηκε με 2-0, όμως η Ελπίδα έδειξε μεγάλα ψυχικά αποθέματα και γύρισε το ματς.

Στα δύο πρώτα σετ η εκκίνηση του αγώνα δεν προμήνυε με τίποτα το φινάλε που θα ακολουθούσε καθώς η Ελπίδα εξασφάλιζε μεγάλες διαφορές τις οποίες όμως δεν μπορούσε να εκμεταλλευτεί.

Στο πρώτο σετ το σκορ έγινε 5-0 με την Ιακωβίδου στο σερβίς και το Μαρκόπουλο να παίρνει τον πρώτο του πόντο από μπλοκ στο 5-1 κι από επίθεση στο 8-4… Σιγά, σιγά όμως η γηπεδούχος ομάδα άρχισε να βρίσκει λύσεις πάνω στο φιλέ, η διαφορά μαζεύτηκε (16-14) και στο 18-17 ο ΑΟΜ έτρεξε σερί 0-4 για να προηγηθεί με 18-21. Μετά το τάιμ άουτ η Ελπίδα απάντησε με δικό της σερί για το 22-21, αλλά στο 23-23 η Λιάγκη τελείωσε μια εξαιρετικά δύσκολη επίθεση κι η Ζαχαρούλα Γιαννέλου με άσο στην Χατζηελευθερίου τελείωσε το σετ (αυτό ήταν το 11 λάθος της Ελπίδας στο σετ).

Στο β’ σετ η εκκίνηση της Ελπίδας ήταν ακόμη πιο εντυπωσιακή, καθώς με την Ιακωβίδου στο σερβίς μετέτρεψε το 0-1 σε 7-1 και μέχρι το 12-7 είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Από κει και μετά όμως άρχισαν τα λάθη για την ομάδα της Θεσσαλονίκης για να γίνει το σκορ 15-15 και στο 17-17 η Γιαννέλου με συνεχόμενα μπλοκ έφερε το σκορ στο 21-17. Ο Χρυσομαλλίδης πέρασε στο ματς την Δρακουλίδου, που βοήθησε την ομάδα της να ισοφαρίσει 22-22, ωστόσο επίθεση της Λιάγκη, άουτ επίθεση της Ιακωβίδου και το σερβίς της Ζαχαρούλας Γιαννέλου που χάλασε την υποδοχή έφερε το 2-0 για το Μαρκόπουλο.

Με την Καλαντάτζε να ξεκινάει στο σερβίς, η Ελπίδα (με βασική πασαδόρο την Δρακουλίδου αντί της της Καραμούτσα) ήταν και πάλι εντυπωσιακή φτάνοντας το σκορ στο 7-0 (!) και παίρνοντας με ευκολία τις αλλαγές διατηρούσε με σχετική άνεση αυτή τη διαφορά μέχρι το 12-6. Το Μαρκόπουλο μείωσε σε 12-8, ωστόσο το σετ είχε διαφορετική τροπή από τα δύο προηγούμενα με την Ελπίδα όχι απλά να κρατά τη διαφορά (15-9), αλλά να ξεφύγει με 21-12 και να μειώνει εύκολα σε 1-2 σετ.

Η αρχή του δ’ σετ ίδια κι απαράλλαχτη με την Ελπίδα να ξεφεύγει 5-1 και μέχρι το 11-5 να διατηρεί με άνεση την πρωτοπορία. Το Μαρκόπουλο με δύο μπλοκ της Γιαννέλου μείωσε σε 11-8, αλλά η Ιακωβίδου με δύο επιθέσεις κι η Καλαντάτζε με ισάριθμους άσους άσους έστειλαν τη διαφορά στο +7 (15-8) για να σταματήσει το σερί της Ελπίδας με λάθος της Παπάζογλου. Το Μαρκόπουλο είχε πλέον αρκετά προβλήματα στην υποδοχή και με άσο της Ιακωβίδου το σκορ έγινε 18-11, για να απαντήσει με άσο η Πολύδώρου για το 18-13, αλλά αυτή ήταν η τελευταία αναλαμπή για τον ΑΟΜ με την Ελπίδα να ισοφαρίζει εύκολα σε 2-2.

Στο τάι μπρέικ το Μαρκόπουλο προηγήθηκε 0-1, αλλά η Ελπίδα απάντησε με σερί 5-0 για το 5-1 και χαμένη ευκαιρία αφού το 5-2 έγινε με μπλοκ στη Δέμπη με το Μαρκόπουλο να μειώνει σε 6-4, αλλά τη διαφορά να ξεφεύγει πάλι στο 9-5 με άσο και να φτάσει χωρίς άλλα απρόοπτα στη μεγάλη νίκη και τον τίτλο.

Τα σετ: 23-25, 22-25, 25-13, 25-16, 15-7
Ελπίδα (Χρυσομαλλίδης): Δέμπη 21 (18/42 επ., 3 μπλοκ), Παπάζογλου 22 (17/35 επ., 5 άσοι, 32% υπ. – 08% άριστες), Καραμούτσα 1, Καλαντάτζε 16 (9/17 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ), Ιακωβίδου 14 (11/32 επ., 3 άσοι, 38% υπ. – 17% άριστες), Μπολέτου 10 (5/12 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Χατζηελευθερίου –λ (57% υπ. – 29% άριστες) / Νώτη, Φωτιάδου, Δρακουλίδου 5 (1/2 επ, 2 άσοι, 2 μπλοκ_
Μαρκόπουλο (Ορφανός): Δικαιούλια 8 (6/38 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Πολυδώρου 8 (2/6 επ., 5 άσοι, 1 μπλοκ), Γιανέλλου Χ. 3 (2/12 επ., 1 μπλοκ, 29% υπ. – 06% άριστες), Λιάγκη 16 (14/44 επ., 2 άσοι, 09% υπ. – 03% άριστες), Γιαννέλου Ζ. 11 (4/6 επ., 1 άσο, 6 μπλοκ), Γκλιάτη 3 (2 άσοι, 1 μπλοκ), Ζήση –λ (32% υπ. – 11% άριστες) / Τουλγαρίδου –λ, Καράμπελα, Πατέλη, Σουλιώτη

Το πανόραματου Final 4

Σάββατο 8/3
Μαρκοπούλου, 17:00, Ελπίδα Αμπελοκήπων - ΓΣ Ηλιούπολης 3-0 (25-16, 25-20, 25-08)
Μαρκοπούλου, 19:00, ΑΟ Μαρκοπούλου - Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός (25-20, 25-14, 25-16)