CEV FIVB Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή ΕΣΑΠ

Η Ηλιούπολη στην 3η θέση του Πανελληνίου πρωταθλήματος Νεανίδων

Ο ΓΣ Ηλιούπολης κατέκτησε την 3η θέση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Νεανίδων καθώς επικράτησε μετά από ένα δραματικό αγώνα με 3-2 του Φιλαθλητικού Λαρισαϊκού που όπως και πέρσι στο Άργος, έτσι και φέτος στο Μαρκόπουλο έμεινε στην 4η θέση.

Ο Φιλαθλητικός ξεκίνησε καλύτερα το πρώτο σετ και βρέθηκε νωρίς να προηγείται με 6-2, ωστόσο η Ηλιούπολη κατάφερε να μαζέψει γρήγορα τη διαφορά ισοφαρίζοντας 6-6 κι από το 11-11 και μετά δημιούργησε πολλά προβλήματα στην υποδοχή των Θεσσαλών.
Έτσι το σκορ έγινε 12-16 για την Ηλιούπολη, με τον Φιλαθλητικό να μειώνει σε 16-18, αλλά από κει και πέρα έχασε γρήγορα την επαφή με το σκορ (17-22) και το σετ πήγε εύκολα στην Ηλιούπολη.

Ίδιο το σκηνικό και στην έναρξη του β’ σετ, με την ομάδα της Θεσσαλίας να ξεφεύγει με το καλημέρα με 6-1, μόνο που αυτή τη φορά η Ηλιούπολη το μόνο που κατέφερε ήταν να μειώσει το σκορ. Πλησίασε σε 11-8 και 19-16, αλλά εκεί ακολούθησε επιθετικό μπλακ άουτ με αποτέλεσμα το σετ να λήξει 25-16.

Η απάντηση της Ηλιούπολης ήρθε στο 3ο σετ όταν μετά 9-9 πάτησε γκάζι. Ο Φιλαθλητικός με συνεχόμενα λάθη σε υποδοχή και επίθεση είδε τη διαφορά να φτάνει στο 9-15 με τα σερβίς της Κασάπογλου χωρίς να μπορέσει να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ.

Στο δ’ σετ ο Φιλαθλητικός απάντησε αρχικά με το ίδιο νόμισμα, καθώς μετέτρεψε το 7-7 σε 15-8 υπέρ του, όμως το σετ είχε πολύ δρόμο ακόμη. Η Ηλιούπολη πήρε την αλλαγή, η Θώδη πήγε στο σερβίς και το σκορ έγινε 15-15 με συνεχόμενους άσους και κόντρα επιθέσεις.
Η ακραία της Ηλιούπολης έφυγε από το σερβίς όταν το έχασε για να ακολουθήσουν δύο μπλοκ από τον Φιλαθλητικό για το 18-15… Η ομάδα της Λάρισας κράτησε το +3 μέχρι το 23-20 και έκλεισε το σετ με χαμένο σερβίς και διπλή μπαλιά και να οδηγηθεί το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ και πάλι η Θώδη (μαζί με την Ευθυμιοπούλου οι κορυφαίες της Ηλιούπολης) από τη γραμμή του σερβίς έδωσε αέρα τριών πόντων στην ομάδα της (6-3) με την Φακοπουλίδου να μειώνει σε 6-5, αλλά την Ηλιούπολη να ξεφεύγει 10-5, 13-7 να φτάνει σε ματς μπολ με επίθεση της Θώδη (14-8) και να τελειώνει το ματς με μπλοκ της Κασάπογλου

Τα σετ: 25-20, 16-25, 25-14, 21-25, 15-8
ΓΣ Ηλιούπολης (Λυκογιάννη): Μαγγίνα Β. 11 (8/34 επ., 3 μπλοκ, 40% υπ. – 20% άριστες), Πάτα 8 (7/15 επ., 1 άσο), Κασάπογλου 6 (2/6 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Ευθυμιοπούλου 20 (19/66 επ., 1 μπλοκ, 46% υπ. - 21% άριστες), Πανταζοπούλου 5 (1/2 επ., 4 άσοι, Θώδη 18 (11/37 επ., 6 άσοι, 1 μπλοκ, 20% υπ. – 13% άριστες), Κυριαζοπούλου –λ (29% υπ. – 12% άριστες) / Καρπαθίτη –λ, Κατσιαγιάννη, Μαγγίνα Α., Μίσια, Νάστου
Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός (Πράπας): Φακοπουλίδου 21 (19/59 επ., 2 μπλοκ, 58% υπ. – 33% άριστες), Κουτρουμπή Α. 15 (14/53 επ., 1 άσο, 41% υπ. – 12% άριστες), Χαραβελούλη 3 (2/6 επ., 1 άσο), Παραφέστα 2 (2 μπλοκ), Μπέλλου 8 (4/10 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κουτρουμπή Ε. 9 (4/18 επ., 5 μπλοκ), Κότσιρα –λ (40% υπ. – 16% άριστες) / Ευαγγελοπούλου, Κορώνα 1, Στεργίου, Παπαθεοδώρου, Μπαζούκη