CEV FIVB Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή ΕΣΑΠ

F4 Εφήβων: Ο ΑΓΣΙ κέρδισε με 3-1 τον Ολυμπιακό και προκρίθηκε στον τελικό

Ο ΑΓΣ Ιωαννίνων επικράτησε με 3-1 του Ολυμπιακού στον πρώτο ημιτελικό του Final 4 του Πανελληνίου πρωταθλήματος Εφήβων που διεξάγεται στην Κόνιτσα και είναι ο πρώτος φιναλίστ του τελικού που θα διεξαχθεί αύριο το μεσημέρι (15.00), ενώ ο Ολυμπιακός στις 13.00 θα διεκδικήσει την 3η θέση (οι αντίπαλοι των δύο ομάδων θα προκύψουν μετά το τέλος του β’ ημιτελικού που θα βρει αντιμέτωπους τον Πανελλήνιο με τον Ηρακλή).

Ο Ολυμπιακός αν και κατάφερε να πάρει το δραματικό πρώτο σετ, στα υπόλοιπα τρία δεν ήταν αποτελεσματικός πάνω στο φιλέ (από το 44% αποτελεσματικότητα στην επίθεση, στα άλλα τρία είχε 21%, 42% και 18% αντίστοιχα) με αποτέλεσμα ο ΑΓΣΙ να κυριαρχήσει και να βρεθεί για πρώτη φορά στην ιστορία του στον τελικό του πρωταθλήματος Εφήβων.

Οι Γιαννιώτες στο πρώτο σετ βρέθηκαν να χάνουν με 16-12 και 19-14 για να καταφέρουν να ισοφαρίσουν 23-23 και να έχουν σετ μπολ, αλλά ο Ολυμπιακός με όπλο το μπλοκ του πήρε το σετ.

Οι ερυθρόλευκοι όμως ενώ στο πρώτο σετ είχαν 7 μπλοκ κι ο ΑΓΣΙ κανένα, στη συνέχεια πήραν μόλις 2 πόντους ενώ ο αντίπαλος τους 8 κι αυτός ήταν ένα ακόμη λόγος που αναγκάστηκαν να κυνηγούν το σκορ σε όλα τα σετ.

Ο ΑΓΣΙ ισοφάρισε εύκολα σε 1-1 (το 8-7 του β’ σετ έγινε 11-21!), παρόλο που πήγε να κάνει τα εύκολα δύσκολα στο γ’ σετ (προηγήθηκε με 1-6, 4-8, αλλά είδε τον Ολυμπιακό να πλησιάζει σε 15-16) το κατέκτησε και αυτό για να επιβάλλει πλήρως την κυριαρχία του στο δ’ σετ το οποίο καθάρισε από νωρίς (2-8, 6-16, 12-21) φτάνοντας δίκαια στην πρόκριση.

Τα σετ: 25-27, 25-13, 25-20, 25-16
ΑΓΣΙ (Θεοδωράκης): Μάντζιος 26 (20/41 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ, 64% υπ. – 43% άριστες), Χονδρός 2 (2/7 επ.), Δημητριάδης 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Θεοδωράκης 4 (4/18 επ., 77% υπ. – 38% άριστες), Γεωργάκης 17 (14/23 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 37% υπ. – 26% άριστςε), Κλούρας 15 (11/18 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Μυλωνάς –λ (44% υπ. – 22% άριστες) /Μαζιώτης, Τσουμάνης 1 (1/1 επ.), Καναβούλης, Μητσόπουλος 1 (1 άσο), Αλεξίου
Ολυμπιακός (Σαραντίτης): Γαλιώτος 2 (2 μπλοκ), Ζήσης 9 (7/20 επ., 2 άσοι, 50% υπ. - 26% άριστες), Λαμπρινός 7 (5/9 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κάλας 17 (13/32 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 54% - 38% άριστες), Μελλές 10 (5/11 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), , Μπερμπερίδης 2 (2/13 επ.), Τζανετουλάκος –λ (43% υπ.- 22% άριστες) / Μήτσης, Νάστος 2 (2/12 επ.), Μανίκας, Μπαχάς, Δεληπρίμης