CEV FIVB Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή ΕΣΑΠ

Ο Παναθηναϊκός με ολική ανατροπή κέρδισε 3-2 την ΑΕΚ

images/PAO_AEK_11.02.jpgΟ Παναθηναϊκός βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, καθώς η ΑΕΚ προηγήθηκε με 2-0 σετ, είχε ματς μπολ στο τρίτο σετ, αλλά κυρίως βρέθηκε μπροστά με 11-6 στο τάι μπρέικ, αλλά τελικά κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή και επικρατώντας με 15-13 στο τάι μπρέικ να πάρει την πρόκριση για τους ‘8’ του Κυπέλλου.

Το συγκεκριμένο ζευγάρι ήταν εκ προοιμίου το πιο δυνατό που είχε προκύψει στην φάση των ‘16’ με την ΑΕΚ να δείχνει τρομερή ψυχραιμία στο φινάλε των δύο πρώτων σετ τα οποία κατέκτησε με πανομοιότυπο τρόπο καθώς το 21-21 έγινε 21-23 και έφτασε στο 0-2.

Το πρώτο κομβικό σημείο του αγώνα ήταν το φινάλε του γ’ σετ όπου το 22-21 υπέρ του ΠΑΟ έγινε 22-23, με τις πράσινες να φτάνουν σε σετ μπολ (24-23, αλλά η ΑΕΚ στο 25-26 είχε δύο κόντρα επιθέσεις για να τελειώσει το ματς με τον Παναθηναϊκό να βγάζει άμυνες και να επικρατεί 28-26.

Οι πράσινες στο δ’ σετ μετέτρεψαν το 4-4 σε 9-4 και ισοφάρισαν εύκολα, όμως στο τάι μπρέικ η ΑΕΚ πήρε από την αρχή το προβάδισμα. Προηγήθηκε 3-6 κι εκμεταλλευόμενη τα προβλήματα του ΠΑΟ στην επίθεση έφτασε στο 6-11. Ο Ρούσης έριξε στο ματς την Χαρά Παπαδοπούλου και στο 8-12 η νεαρή πασαδόρος πήγε στο σερβίς καταφέρνοντας να δημιουργήσει πολλά προβλήματα στην υποδοχή της Ένωσης με το σκορ να γίνεται 13-12 με υπόδειξη για διπλή μπαλιά της Αργυροπούλου.
Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο ματς μπολ και στο 14-13 οι διαιτητές έδειξαν ότι η μπάλα κατέληξε άουτ μετά το πλασέ της Γιακουμή με τις πράσινες να πανηγυρίζουν την πρόκριση και τις κιτρινόμαυρες να διαμαρτύρονται.

Η γνώμη του πάγκου
Γιώργος Ρούσης: «Όποιο κι αν είναι το σκορ πρέπει να παλεύεις. Εμείς παλεύαμε σήμερα με τους εαυτούς μας απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα όμως η ΑΕΚ. Συνήλθαμε και πήραμε μια μεγάλη πρόκριση. Το σημερινό παιχνίδι δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική διαφορά των δύο ομάδων, αλλά πρέπει να χτίσουμε πάνω σ’ αυτή την πρόκριση και να ξαναβρούμε την χαμένη αυτοπεποίθηση μας».

Μανώλης Ρουμελιώτης: «Αν πω αυτά που πρέπει να πω θα με καλέσουν σε απολογία αφού οι πρωταγωνιστές του αγώνα σήμερα ήταν άλλοι δυστυχώς. Η ομάδα μας παίζει στα όρια της και κάνει ότι ι καλύτερο μπορεί, παλεύοντας σε όλα τα παιχνίδια. Φτάσαμε πολύ κοντά στο πάρουμε την πρόκριση, είχαμε ευκαιρίες για να κερδίσουμε και με 3-0 αλλά και στο 5ο σετ είχαμε μεγάλη διαφορά ωστόσο με παιδαριώδη λάθη την χάσαμε και μετά έβαλαν το χεράκι τους άλλοι. Συνεχίζουμε όμως και δεν σταματάμε την προσπάθεια».

Τα σετ: 23-25, 22-25, 28-26, 25-15, 15-13
Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 13 (8/21 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Καββαδία 13 (8/18 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Μερτέκη 18 (14/47 επ., 2 άσοι, 2 μπλο, 31% υπ. – 22% άριστες), Βίλκου 9 (5/30 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Τσίμα 32 (26/57 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ, 47% υπ. – 27% άριστες), Πατσέκο 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Ρόγκα –λ (52% υπ. – 31% άριστες) / Γιαννακοπούλου, , Τσατσούρι, Παπαδοπούλου, Μεταξά.
ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Νικούλη 6 (3/6 επ., 3 μπλοκ), Κουνάδη 1 (1 μπλοκ), Ιβάνοβα 17 (13/44 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 62% υπ. – 58% άριστες), Γιακουμή 15 (10/21 επ., 5 μπλοκ), Κατσαντώνη 24 (20/50 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Αργυροπούλου 24 (22/54 επ., 2 μπλοκ, 51% υπ. – 46% άριστες), Κακουράτου –λ (44% υπ. – 28% άριστες) /Φάκη 1 (1/3 επ.), Πατέλη, Τοντάι 1 (1/2 επ.)