CEV FIVB Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή ΕΣΑΠ

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με ανατροπή 3-2 την ΑΕΚ κι έκλεισε θέση στο F4 (περιγραφή, stats)!

Κάνοντας μια φοβερή ανατροπή, αφού βρέθηκε να χάνει με 0-2 σετ, ο Ολυμπιακός κέρδισε με 3-2 την ΑΕΚ στον τελευταίο χρονικά προημιτελικό του Κυπέλλου Γυναικών που διεξήχθη στο κλειστό του Ρέντη και έτσι θα βρεθεί στο φάιναλ φορ που θα διεξαχθεί 29-30 Μαρτίου (διεκδικώντας τον 4ο συνεχόμενο τίτλο του στον θεσμό)

Το παιχνίδι ήταν μια διαφήμιση του γυναικείου βόλεϊ με φοβερό σασπένς και μεγάλες φάσεις από δύο σπουδαίες ομάδες, οι οποίες σε μία εβδομάδα θα βρεθούν και πάλι αντιμέτωπες στο ίδιο γήπεδο (την άλλη Τετάρτη θα διεξαχθεί ο αγώνας της 11ης αγωνιστικής )

Η ΑΕΚ από τους πρώτους πόντους στο ξεκίνημα του αγώνα κατάφερε να δημιουργήσει προβλήματα στην υποδοχή του Ολυμπιακού (με τα σερβίς της Καβαθά) ξεφεύγοντας με 2-6 και έχοντας σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 8-13. Εκεί ήταν η σειρά της Κις να πιάσει καλό σερί στο σερβίς και με δύο άσους να φέρει τον Ολυμπιακό σε απόσταση βολής (12-13) όμως στην επόμενη φάση η διαγώνια των ερυθρόλευκων έστειλε το σερβίς της στο φιλέ (12-14) για να ακολουθήσουν τέσσερις αναπάντητοι πόντοι από την ΑΕΚ και να φτάσει η διαφορά στο +6 (12-18).
Ο Νικολάκης έριξε στο ματς την Κωνσταντίνου αντί της Τένεβα, ο Ολυμπιακός μείωσε στο -2 (19-21 λάθος Παπαφωτίου), αλλά στο 20-22 η ΑΕΚ με δύο πόντους της Καβαθά (επίθεση και μπλοκ στην Κοσμά πήρε το σετ).

Ο Νικολάκης ξεκίνησε με την Κωνσταντίνου (αντί της Τένεβα) στο β’ σετ κι η Κύπρια αλάνθαστη στην επίθεση βοήθησε στην ομάδα της να ξεφύγει με 8-5, ενώ όταν η ΑΕΚ πλησίασε στον πόντο (9-8) τα λάθη των φιλοξενούμενων έστειλαν τη διαφορά στο 13-9.
Ο Ολυμπιακός έφτασε στο +5 (17-12) με επίθεση της Κις και στο 21-17 ο Οικονόμου έριξε στο ματς την Φερνάντεθ αντί της Γιακουμή. Η Ισπανίδα με επίθεση και μπλοκ μείωσε σε 21-19, ενώ στο 23-20 με νέα επίθεση έφερε και πάλι τη διαφορά στο -2, δίνοντας τη θέση της Γιακουμή για το σερβίς.
Η πρώην αρχηγός των ερυθρόλευκων δυσκόλεψε την υποδοχή του Ολυμπιακού που έκανε τρία σερί λάθη (δύο η Κωνσταντίνου κι ένα η Κις) στην επίθεση για το 23-24 για να ακολουθήσει ο άσος που διαμόρφωσε το τελικό 23-25!

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε με τρίτο δίδυμο ακραίων (Τένεβα, Κωνσταντίνου) και μέχρι το 10-6 έδειχνε να έχει βρει έναν καλό ρυθμό, όμως η χαμένη κόντρα της Τένεβα για το 11-6, έφερε ένα σερί 0-5 για την ΑΕΚ που προηγήθηκε 10-11 (επίθεση Ιβάνοβα).
Την λύση για τον Ολυμπιακό έδωσε η Κάταλιν Κις από τη γραμμή του σερβίς, επιτρέποντας στην ομάδα της να ξεφύγει πάλι με τέσσερις πόντους (16-12 με άσο στην Κρουκ), όμως το ντέρμπι είχε πολύ δρόμο ακόμη…
Η ΑΕΚ γρήγορα μείωσε στους δύο (16-14), πλησίασε στον πόντο ((άουτ επίθεση Κις, με τον Ολυμπιακό να φωνάζει για μπλοκ άουτ) και ισοφάρισε 18-18 με μπλοκ της Γιακουμή στην Τένεβα.
Στο 20-19 η Καβαθά με άουτ επίθεση έδωσε πάλι αέρα δύο πόντων στις ερυθρόλευκες (21-19) με την φάση του αγώνα να γίνεται στο 23-21… Μετά από ένα ρεσιτάλ αμυντικών προσπαθειών και στις δύο πλευρές του γηπέδου, η Κωνσταντίνου πήρε το μπλοκ άουτ από την Γιόσοβιτς (24-21) και με μπλοκ της Κύπριας στην Σέρβα ο Ολυμπιακός επέστρεψε στον αγώνα κατακτώντας το τρίτο σετ.

Οι ερυθρόλευκες μπήκαν με άλλον αέρα στο δ’ σετ, πήραν από την αρχή το προβάδισμα (6-3) και μετέτρεψαν το 6-5 σε 11-5 με συνεχόμενες κόντρα επιθέσεις. Ο Οικονόμου έριξε ξανά στο ματς την Φερνάντεθ, με την Ισπανίδα να ξεκολλά την ομάδα της (11-6) που έφτασε στο 11-9 και στο 12-11 με την Γιόσοβιτς να χάνει την ευκαιρία να ισοφαρίσει και τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει πάλι χάρις στο ξύπνημα της Μονζόνι η οποία με συνεχόμενους πόντους έστειλε το σκορ στο 20-13.
Ο Οικονόμου απέσυρε Παπαφωτίου, Γιόσοβιτς για να τις δώσει ανάσες κι ο Ολυμπιακός πήρε με άνεση το σετ οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Στην εκκίνηση του 5ου σετ ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός, καθώς βρέθηκε να προηγείται με 7-1 (στο 3-1 η Κις πήρε δύο άσους κι άλλον έναν στο 6-1) με την ΑΕΚ να έχει πάρει το μοναδικό της πόντο από χαμένο σερβίς της Γιώτα και να μειώνει σε 7-2 η Γιόσοβιτς.
Με δύο πόντους της Παπαφωτίου (επίθεση και μπλοκ σε Τένεβα) η ΑΕΚ έμεινε ζωντανή (9-5) για να μειώσει κι άλλο η Ιβάνοβα (9-6) αλλά η Ράντι Τένεβα τελείωσε δύο δύσκολες επιθέσεις η διαφορά μεγάλωσε ξανά (11-6) κι οι ερυθρόλευκες έφτασαν στη νίκη μέσα σε αποθέωση.

Υπενθυμίζουμε ότι από την Τετάρτη είχαν προκριθεί στο Final 4 οι Πανναξιακός, Παναθηναϊκός, Ηρακλής Θεσσαλονίκης

Τα σετ: 20-25, 23-25, 25-21, 25-17, 15-7
Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 9 (4/11 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Κοσμά 6 (5/15 επ., 1 μπλοκ, 61% υπ. – 50% άριστες), Κις 27 (20/52 επ., 7 άσοι), Μονζόνι 12 (7/15 επ., 5 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ), Τένεβα 8 (8/23 επ., 52% υπ. – 38% άριστες), Κονόμι – λ (81% υπ. – 62% άριστες) / Κωσταντίνου 15 (13/36 επ., 2 μπλοκ, 68% υπ. – 57% άριστες), Τέζα
ΑΕΚ (Οικονόμου): Καβαθά 9 (5/11 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Γιόσοβιτς 26 (24/59 επ., 2 μπλοκ), Ιβάνοβα 9 (8/31 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. – 42% άριστες), Κρουκ 4 (4/22 επ., 59% υπ. – 39% άριστες), Γιακουμή 14 (11/17 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Παπαφωτίου 3 (1/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ρόγκα –λ (54% υπ. – 46% άριστες) / Λαδένη, Φερνάντεθ 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Τοτσίδου 1, Πασσιά

Γ' ΣΕΤ
Η Τένεβα επιστρέφει στο βασικό σχήμα του Ολυμπιακού, παίρνοντας τη θέση της Κοσμά
0-1 επίθεση Γιόσοβιτς
1-1 μπλοκ Γιώτα σε Γιόσοβιτς
1-2 επίθεση Ιβάνοβα
2-2 επίθεση Κις
3-2 επίθεση Κωνσταντίνου