- Πληροφοριακά Στοιχεία
-
Δημιουργήθηκε : Σάββατο, 12 Ιανουάριος 2013 10:54
ΖΑΟΝ και Πετρούπολη πήραν τα δύο τελευταία εισιτήρια για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Γυναικών. Η ομάδα της Κηφισιάς έκανε το διπλό στη Ρόδο, ενώ η Πετρούπολη απέκλεισε τα Χανιά.
Έτσι, τα ζευγάρια των «16», όπως προέκυψαν από τη χθεσινή κλήρωση, είναι ως εξής: ΕΑ Λάρισας - Ανατόλια, Ναύαρχος Βότσης - Ηρακλής Θεσσαλονίκης, Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός - Ηρακλής Ιωαννίνων, Πανναξιακός - Ηρακλής Κηφισιάς, ΖΑΟΝ - Ολυμπιακός, Τράχωνες - Ρέθυμνο, Πετρούπολη - Παναθηναϊκός και ΑΕΚ - Μαρκόπουλο.
Οι αγώνες είναι προγραμματισμένοι για τις 30 Ιανουαρίου (+/- 2 ή 3 ημέρες).
Στους Άνδρες, ολοκληρώνεται σιγά σιγά η 3η αγωνιστική της Β΄ φάσης. Σήμερα, η Καλαμάτα νίκησε και απέκλεισε τον Κύζικο Νέα Περάμου με 3-1 και περιμένει αντίπαλο στην 4η αγωνιστική, της οποίας η κλήρωση έγινε χθες. Αναλυτικά τα ζευγάρια:
Το πρώτο είναι ΜΕΝΤ με τον νικητή του Νέστωρ / Ορεστιάδα, με την υποσημείωση πως αν ο Νέστωρας προκριθεί επί της Ορεστιάδας, θα είναι τότε εκείνος γηπεδούχος. Τα υπόλοιπα τρία είναι: Νικητής Ερμής Ηγουμενίτσας/Μακεδονικός - Παναχαϊκή, ΑΕΚ - Κολλέγιο και Καλαμάτα 80 - Νικητής ΓΕ Ηρακλείου/Μεταμόρφωση.
Οι αναμετρήσεις θα γίνουν στις 23 Ιανουαρίου (+/- 2 ή 3 ημέρες).
Κύπελλο Γυναικών - 3η αγωνιστική Β' φάση
Δευτέρα 7/1/2013
ΑΣΠ Ιωνες - Φιλαθλητικός Λ.Σ. 2-3 (22-25, 25-19, 21-25, 25-09, 12-15)
Τρίτη 8/1/2013
Προμηθέας Βέροιας - ΕΑ Λάρισας 0-3 (16-25, 14-25, 20-25)
Τετάρτη 9/1/2013
ΑΟ Ηρακλής Ιωαν. - ΑΠΣ Αίας 3-1 (20-25, 25-22, 25-23, 25-16)
ΑΠΣ Ναυάρχου Βότση - ΣΦΒ Ερμής 3-1
ΑΟΦ Πορφύρας - ΑΟΝ Πανναξιακός 0-3 (21-25, 16-25, 14-25)
Σάββατο 12/1/2013
ΡΣΦΠ Τελχινίς - Ζηρίνειος ΑΟΝ 1-3 (25-20, 12-25, 12-25, 13-25)
ΓΣ Πετρούπολης - ΣΦΠ Χανίων 3-0 (25-17, 25-15, 25-20)
Κύπελλο Ανδρών - 3η αγωνιστική Β' φάση
Τετάρτη 9/1/2013
ΓΕ Παναχαϊκή - ΑΟ Ταταύλα 3-0 (25-23, 25-21, 25-18)
Πίσαλις ΕΦΟΙ - ΑΕΚ 0-3 (14-25, 15-25, 18-25)
ΜΕΝΤ - ΣΠΑ Καρδίτσας 3-0 (25-12, 25-18, 25-17)
ΑΟ Παλλήνη - ΣΑ Κολλεγίου Αθηνών 2-3 (25-18, 25-23, 18-25, 20-25, 13-15)
Σάββατο 12/1/2013
ΑΟ Καλαμάτα 80 - ΑΠΣ Κύζικος 3-1 (25-18, 25-22, 21-25, 26-24)
Κυριακή 13/1/2013
Ηρακλείου Νέο, 16.00 ΓΕ Ηρακλείου - ΑΣΠ Μεταμόρφωσης (Βλαχάκης-Κοκοτσάκης)
Κατσάνειο, 18.00 ΑΜΣ Νέστωρ - ΑΟ Ορεστιάδας (Σταυριανίδης-Μπόμπορας)
Σάββατο 16/1/2013
Αλεξάνδρας Τσιάβου, 19.00 ΑΣΠ Ερμής Ηγουμ. - ΑΠΣ Μακεδονικός (Πετούσης-Γλωσσίδης)
- Πληροφοριακά Στοιχεία
-
Δημιουργήθηκε : Τρίτη, 08 Ιανουάριος 2013 10:48
Η ΕΑΛ είναι η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε από την 3η αγωνιστική της Β’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών μετά το εύκολο 3-0 (25-16, 25-14, 25-20) επί του Προμηθέα στη Βέροια.
Η αυλαία άνοιξε χθες με τον Φιλαθλητικό Λαρισαϊκό να επικρατεί με 3-2 κόντρα στους Ίωνες, ενώ η αγωνιστική περιλαμβάνει δράση την Τετάρτη 9/1 και ολοκληρώνεται το Σάββατο 12/1.
Στους άνδρες, η 3η αγωνιστική αρχίζει αύριο Τετάρτη 9/1, θα συνεχιστεί την Κυριακή 13/1 και θα ολοκληρωθεί την Τετάρτη 16/1 με το παιχνίδι του Ερμή Ηγουμενίτσας κόντρα στον Μακεδονικό.
Το πρόγραμμα του Κυπέλλου Ελλάδας σε Άνδρες και Γυναίκες έχει ως εξής:
Κύπελλο Γυναικών - 3η αγωνιστική Β' φάση
|
|
ΗΜ/ΝΙΑ
|
ΓΗΠΕΔΟ
|
ΩΡΑ
|
Σ Υ Ν Α Ν Τ Η Σ Η
|
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ
|
Τετ.9/1/2013
|
Ιωαννίνων
|
19.00
|
ΑΟ Ηρακλής Ιωαν.
|
-
|
ΑΠΣ Αίας
|
Καρατάσος - Γκόλφης
|
Τετ.9/1/2013
|
Βότση
|
20.00
|
ΑΠΣ Ναυάρχου Βότση
|
-
|
ΣΦΒ Ερμής
|
Δελή - Τσιούλα
|
Τετ.9/1/2013
|
Π.Σαλπέας
|
21.45
|
ΑΟΦ Πορφύρας
|
-
|
ΑΟΝ Πανναξιακός
|
Πρέντζας - Οικονόμου Μ.
|
Σαβ.12/1/2013
|
Βενετόκλειο
|
14.00
|
ΡΣΦΠ Τελχινίς
|
-
|
Ζηρίνειος ΑΟΝ
|
Μεταξά - Βλάχος Γ.
|
Σαβ.12/1/2013
|
Πετρούπολης
|
14.30
|
ΓΣ Πετρούπολης
|
-
|
ΣΦΠ Χανίων
|
Οικονόμου Μ. - Πάτση
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Κύπελλο Ανδρών - 3η αγωνιστική Β' φάση
|
|
ΗΜ/ΝΙΑ
|
ΓΗΠΕΔΟ
|
ΩΡΑ
|
Σ Υ Ν Α Ν Τ Η Σ Η
|
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ
|
Σάβ. 16/1/2013
|
Αλεξάνδρας Τσιάβου
|
19.00
|
ΑΣΠ Ερμής Ηγουμ.
|
-
|
ΑΠΣ Μακεδονικός
|
Πετούσης - Γλωσσίδης
|
Τετ.9/1/2013
|
Παναχαϊκής
|
19.00
|
ΓΕ Παναχαϊκή
|
-
|
ΑΟ Ταταύλα
|
Μπακλέσης - Παπασταθόπουλος
|
Τετ.9/1/2013
|
Πύργου
|
19.00
|
Πίσαλις ΕΦΟΙ
|
-
|
ΑΕΚ Αθηνών
|
Σπυρόπουλος - Λεβέντης
|
Τετ. 9/1/2013
|
ΜΕΝΤ
|
19.30
|
ΜΕΝΤ
|
-
|
ΣΠΑ Καρδίτσας
|
Μπουγιούκας - Ισκάς
|
Τετ.9/1/2013
|
Παλλήνης Νέο
|
19.45
|
ΑΟ Παλλήνη
|
-
|
ΣΑ Κολλεγίου Αθηνών
|
Καπάνταης - Μάλφας
|
Σαβ.12/1/2013
|
Καλαμάτας
|
18.30
|
ΑΟ Καλαμάτα 80
|
-
|
ΑΠΣ Κύζικος
|
Γεμενής - Κωνσταντόπουλος
|
Κυρ.13/1/2013
|
Κατσάνειο
|
18.00
|
ΑΜΣ Νέστωρ
|
-
|
ΑΟ Ορεστιάδας
|
Σταυριανίδης - Μπόμπορας
|
Κυρ.13/1/2013
|
Ηρακλείου Νέο
|
16.00
|
ΓΕ Ηρακλείου
|
-
|
ΑΣΠ Μεταμόρφωσης
|
Βλαχάκης - Κοκοτσάκης
|