CEV FIVB Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή ΕΣΑΠ

Ο Φοίνικας Σύρου 3-1 τον ΠΑΟ στην Κυψέλη και πέρασε στους '8' του Κυπέλλου (stats)

Ο Φοίνικας Σύρου ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό για τους ‘16’ του Κυπέλλου καθώς επικράτησε με 3-1 στο κλειστό της Κυψέλης και πήρε το 5ο εισιτήριο για την 8άδα (Ολυμπιακός, Ορεστιάδα, Παναχαϊκή, ΠΑΟΚ οι υπόλοιπες τέσσερις ομάδες)

Στο πρώτο σετ το αμφίρροπο αρχικά 6-6 έγινε 6-9 με δύο μπλοκ των φιλοξενούμενων που έφτασαν στο +6 (8-14) με δύο άσους του Μιγιάιλοβιτς και ουσιαστικά δεν απειλήθηκαν ποτέ από τον Παναθηναϊκό, ο οποίος όμως απάντησε στο ξεκίνημα του β’ σετ.

Οι πράσινοι εκμεταλλευόμενοι τα συνεχόμενα λάθη του Φοίνικα προηγήθηκαν 7-1 και μέχρι το 13-6 ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι ωστόσο σε εκείνο το σημείο ο Ντάμποβιτς με τα σερβίς του έβαλε τον Φοίνικα ξανά στο ματς μειώνοντας αρχικά σε 13-10. Ο Φοίνικας ισοφάρισε 16-16, αλλά ο ΠΑΟ με μπλοκ στον Πέκμανς πέρασε ξανά με 18-16 για να ρίξει ο Παβλίσεβιτς στο ματς τον Λάππα. Το 19-17 του ΠΑΟ έγινε 19-21 με τον Χρήστο Παπαδόπουλο στο σερβίς και 20-23 με μπλοκ στον Παπαδόπουλο για να τελειώσει το σετ με νέο μπλοκ του Ντόκιτς.

Παρά την ανατροπή ο Παναθηναϊκός δεν παράτησε το ματς με το τρίτο σετ να είναι εξίσου συναρπαστικό ενώ ο Φοίνικας στο 13-14 έχασε τον Χαραλαμπίδη ο οποίος υπέστη διάστρεμμα πέφτοντας άτσαλα μετά από προσπάθεια για μπλοκ κι έτσι ο Νίκος Σμαραγδής έκανε ντεμπούτο με την φανέλα του Φοίνικα. Όπως και στο β’ σετ με τα σερβίς του Χρήστου Παπαδόπουλου οι Συριανοί μετέτρεψαν το 20-17 σε 20-21, ωστόσο αυτή τη φορά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και προηγήθηκε 23-21 για να τελειώσει το σετ με χαμένο σέρβις του Μιγιάιλοβιτς.

O Παναθηναϊκός προσπάθησε να οδηγήσει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ και προηγήθηκε με 8-7 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με επίθεση του Πανταλέων. Σε εκείνο το σημείο ο Φοίνικας έκανε την αντεπίθεση του, προηγήθηκε με 9-8 και δεν έχασε σε κανένα σημείο του αγώνα το προβάδισμα. Οι πράσινοι έφτασαν στον πόντο (22-21) μετά από λάθος του Χρήστου Παπαδόπουλου αλλά μέχρι εκεί. Ο Ηρακλής Παπαδόπουλος μείωσε σε 24-22 αλλά ο Μιγιαήλοβιτς έκανε το 25-22 και να δώσει την πρόκριση στην Σύρο

Η γνώμη του πάγκου
Δημήτρης Ανδρεόπουλος: «Ξεκινήσαμε νωθρά το πρώτο σετ με κακή υποδοχή αυτό μας επηρέασε και στη διάρκεια του παιχνιδιού. Γενικά νομίζω δεν ήταν καλό παιχνίδι για τον ΠΑΟ. Δεν είχαμε τη συγκέντρωση που θα έπρεπε για ένα τέτοιο νοκ αουτ παιχνίδι. Δεν είμαστε ευχαριστημένοι από την ήττα και τον αποκλεισμό και εύχομαι καλή συνέχεια στο Φοίνικα»

Ράτκο Παβλίσεβιτς: «Οι παίκτες που ήρθαν στην ομάδα μας βοήθησαν σίγουρα αλλά κι όλοι οι υπόλοιποι έπαιξαν πολύ καλά και νομίζω ότι είναι εμφανής η βελτίωση τους όπως και όλης της ομάδας. Σήμερα παίξαμε πραγματικά καλά και για μένα το σημαντικό είναι ότι δεν χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας στη διάρκεια του αγώνα, ειδικά στο β’ σετ όπου χάναμε με μεγάλη διαφορά. Ήμασταν υπομονετικοί και φέραμε το παιχνίδι εκεί που θέλαμε. Είναι μια μεγάλη νίκη μια σημαντική επιτυχία αλλά μπορούμε να παίξουμε ακόμη καλύτερα».

Τα σετ: 20-25, 22-25, 25-23, 22-25
Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος) Στιβαχτής, Κουκ 24 (24/37 επ, 46% υπ - 36% άριστες), Πρωτοψάλτης 13 (9/20 επ, 4 μπλοκ, 72% υπ - 60% άριστες), Χόι 1 (1/4 επ.), Πανταλέων 8 (6/12 επ, 2 μπλοκ), Μπέλος 1 (1/3 επ.), Πολυχρονιάδης –λ (75% υπ - 71% άριστες), Σαμαντάς, Παπαδόπουλος 13 (11/19 επ., 2 μπλοκ).
Φοίνικας (Παβλίσεβιτς): Χαραλαμπίδης 8 (5/10 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Πέκμανς 3 (2/11 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ - 20% άριστες), Ντάμποβιτς 6 (3/4 επ., 3 μπλοκ), Παπαδόπουλος Χρ. 11 (5/10 επ, 3 άσοι, 3 μπλοκ), Ντόκιτς 19 (15/31 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Μιγιάιλοβιτς 22 (14/24 επ, 4 άσοι, 4 μπλοκ, 74% υπ - 53% άριστες), Εφραιμίδης –λ (56% υπ - 31% άριστες) / Σμαραγδής 1 (1 μπλοκ), Λάππας 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ, 72% υπ. – 52% άριστες),