CEV FIVB Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή ΕΣΑΠ

Δύσκολα η Φινλανδία κέρδισε με 3-1 την Ουκρανία

finlandΗ Φινλανδία (που είχε την στήριξη 80 οπαδών της που ταξίδεψαν μέχρι την Σλοβακία), την οποία αντιμετωπίζει το βράδυ του Σαββάτου η Εθνική μας στην 2η αγωνιστική του ομίλου, κέρδισε με 3-1 την Ουκρανία στο δεύτερο παιχνίδι της πρεμιέρας των αγώνων για την προκριματική διαδικασία του παγκοσμίου πρωταθλήματος στο Πόπραντ της Σλοβακίας.

Η Ουκρανία του Γιούρι Φιλίποφ πήρε το πρώτο σετ στην κόντρα και βρέθηκε να προηγείται με 8-3 και 16-13 στο β’ σετ, αλλά τα σερβίς του Σίβουλα έφεραν την Φινλανδία μπροστά με 21-17 για να έρθει το 1-1.
Στα επόμενα δύο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο, πόντο μέχρι το 20 αλλά στα τελειώματα η εμπειρία των Φινλανδών τους έδωσε τη νίκη.

«Δεν ήταν εύκολο, αφού ιδιαίτερα στο πρώτο σετ είχαμε πρόβλημα με τις ψηλές μπάλες που έπαιζαν στην επίθεση. Σιγά, σιγά βελτιωθήκαμε και πήραμε μια νίκη που μας δίνει αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια», είπε ο Τόμας Σαμελβούο ενώ ο Γιούρι Φιλίποφ σημείωσε: «Παίξαμε καλά για ενάμιση σετ, αλλά μετά χάσαμε τη συγκέντρωση μας και η Φινλανδία το εκμεταλλεύτηκε»

Τα σετ: 23-25, 25-20, 25-22, 25-22
Φινλανδία (Σαμελβούο): Έσκο 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Σιλτάλα 9 (7/22 επ., 2 μπλοκ, 83% υπ. – 33% άριστες), Σίβουλα 21 (19/42 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κούναρι 15 (12/25 επ., 3 μπλοκ, 79% υπ. – 21% άριστες), Οϊβάνεν 9 (6/8 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Λεχτόνεν 12 (9/143 επ., 3 μπλοκ), Κέρμινεν –λ (92% υπ. – 32% άριστες) / Τερβαπόρτι, Σούμοφ, Ογιανσίβου

Ουκρανία (Φιλίποφ): Γούμενιουκ 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Κάπελους 10 (7/26 επ., 3 μπλοκ, 77% υπ. – 10% άριστες), Τιούτλιν 19 (15/43 επ., 4 μπλοκ), Τεριομένκο 12 (9/11 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Ρουντνίτσκι 9 (6/8 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Ιερεσχένκο 15 (15/31 επ., 75% υπ. – 25% άριστες), Φόμιν –λ (68% υπ. – 13% άριστες) / Καπάγιεφ, Κόβαλτσουκ, Ταταρίντσεφ, Ριάμπουκχα, Τόμιν

Το Βέλγιο πήρε το ντέρμπι, σαρωτική η Ολλανδία
Στους υπόλοιπους ομίλους, ξεκινώντας από το τουρνουά της Τσεχίας, η Κύπρος άντεξε δύο σετ κόντρα στους Βούλγαρους και κατέρρευσε στο γ’, ενώ η Ολλανδία συνέτριψε την Τσεχία που μόνο στο β’ σετ αντιστάθηκε.

Στο Νις η Σλοβενία μετά την απώλεια του πρώτου σετ, έσβησε τα φώτα και με 18 μπλοκ κέρδισε με 3-1 την Πορτογαλία. Στο άλλο ματς η οικοδέσποινα Σερβία επικράτησε με 3-0 των Σκοπίων χωρίς να εντυπωσιάσει (8 πόντους με 8/25 για τους Σκοπιανούς είχε ο Μίλκοφ του ΠΑΟΚ)

Εύκολο έργο είχαν στο ΛΟύντβισμπουργκ η Γερμανία (3-0 την Κροατία) και η Τουρκία (3-0 την Εσθονία).

Πολύ δύσκολη νίκη για τη Γαλλία που κέρδισε με 3-1 την Λευκορωσία στο Παρίσι, ενώ στο ντέρμπι του ομίλου του Βέλγιο κράτησε την Ισπανία στο 39% στην επίθεση και πήρε εύκολα τη νίκη με 3-0.