CEV FIVB Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή ΕΣΑΠ

Παρά την καλή εμφάνιση η Εθνική Γυναικών ηττήθηκε με 3-1 από το Αζερμπαϊτζάν

GRE AZER 23.05Σόφια, Αποστολή ΠΣΑΤ - Στέλιος Χαρτζουλάκης

Δεύτερη ήττα σε ισάριθμα ματς γνώρισε η Εθνική γυναικών στη Σόφια, με θύτη αυτή τη φορά το Αζερμπαϊτζάν, που επικράτησε με 3-1. Η ελληνική ομάδα αγωνίστηκε πολύ καλύτερα σε σχέση με την πρεμιέρα και είχε την ευκαιρία να φτάσει ακόμα και στο τάι μπρέικ, αλλά έχασε το 2ο σετ μέσα από τα χέρια της.

Τα κορίτσια μπήκαν πολύ δυνατά στο πρώτο σετ, καθώς προηγήθηκαν με 5-1, αλλά οι Αζέρες κατάφεραν να μειώσουν άμεσα, με συνέπεια να φτάσουμε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με την ελάχιστη διαφορά (8-7) υπέρ της Εθνικής. Από κει και πέρα, ένα επιμέρους σκορ 9-3, έφερε το Αζερμπαϊτζάν μπροστά με 16-11 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, ενώ το σετ ολοκληρώθηκε με ένα σερί 6-0 για το τελικό 25-14 της αντιπάλου, αφού οι διεθνείς μας δεν μπόρεσαν να αντεπεξέλθουν στα σέρβις της Αμπντουλαζίμοβα.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες έφτασαν χέρι-χέρι μέχρι το 20-20, αλλά κάπου εκεί, με την Αλίκη Κωνσταντινίδου στο σέρβις, η Εθνική ξέφυγε με 23-20 και είχε δύο σετ μπολ στο 24-22. Ωστόσο, δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν, με αποτέλεσμα να ξαναμπούν στο σετ οι Αζέρες και να το κατακτήσουν τελικά με 30-28, χάρη στις επιθέσεις των Ραχίμοβα και Αγκάεβα.

Το ξεκίνημα στο 3ο σετ ήταν κάτι παραπάνω από εντυπωσιακό για την ελληνική ομάδα, αφού τα κορίτσια έφτασαν σε double score στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-8), "σκοτώνοντας" τις αντιπάλους τους από το σέρβις και βγάζοντας εκπληκτικές άμυνες. Τρεις άσοι της Χαντάβα έφεραν τη διαφορά στο +11 (19-8), αλλά το Αζερμπαϊτζάν απάντησε με τρεις δικούς του πόντους, φέρνοντας το σκορ στο 19-11. Οι διεθνείς μας, όμως, κράτησαν τη μεγάλη διαφορά και πήραν το σετ με 25-17, μειώνοντας σε 1-2.

Στο 4ο σετ, η Εθνική δέχθηκε πίεση στους πρώτους πόντους και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-8, ενώ η διαφορά αυξήθηκε στη συνέχεια, φτάνοντας μέχρι τους 6 πόντους (10-16). Η ελληνική ομάδα μείωσε σε 15-17, αλλά μία λάθος απόφαση των διαιτητών κι ένα μπλοκ της Ραχίμοβα, έδωσε στο Αζερμπαϊτζάν αέρα τεσσάρων πόντων (15-19). Διαφορά που δεν κατάφεραν να μειώσουν οι διεθνείς μας, με συνέπεια να ολοκληρωθεί το σετ και ο αγώνας με 25-21.

Αύριο η Εθνική αντιμετωπίζει την Πορτογαλία (15.30) στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι του 1ου τουρνουά.

Τα σετ: 25-14, 30-28, 17-25, 25-21
Αζερμπαϊτζάν (Γκαράγιεφ): Κοβαλένκο 9 (5/14 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Παρκομένκο 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Αμπντουλαζίμοβα 11 (5/8 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Μαμάντοβα 17 (14/30 επ., 3 άσοι, 50% υπ. – 33% άριστες), Ματιάσοβσκα – Αγκάγιεβα 7 (6/11 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. – 23% άριστες), Ραχίμοβα 25 (18/40 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ), Κισέλοβα –λ (38% υπ. – 19% άριστες) / Αλίεβα, Γκασίμοβα 1 (1/1 επ.)
Ελλάδα (Καλμαζίδης): Κιόση 10 (10/30 επ.), Χαντάβα 11 (7/23 επ., 4 άσοι, 40% υπ. – 28% άριστες), Γιώτα 9 (6/14 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (3/3 επ., 1 άσο), Στράντζαλη 10 (8/27 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 41% υπ. – 24% άριστες), Λαμπρινίδου 1 (1/3 επ.), Αρτακιανού –λ (56% υπ. – 33% άριστες) / Κωνσταντινίδου 9 (7/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Παπαφωτίου, Λαμπρούση, Γενιτσαρίδη 1 (1/1 επ.)

18.00, Βουλγαρία – Αζερμπαϊτζάν

*Το δεύτερο τουρνουά του ομίλου θα γίνει το τριήμερο 29-31 στο Μπακού.

**Την πρόκριση για τα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος (θα διεξαχθούν σε Ολλανδία και Βέλγιο) παίρνει η πρώτη ομάδα του ομίλου, ενώ η δεύτερη θα δώσει αγώνες μπαράζ.

Καλμαζίδης: «Παλέψαμε κάθε πόντο, αλλά...», Λαμπρούση: «Νίκη με Πορτογαλία»

Αυτή τη φορά ο Γιάννης Καλμαζίδης παρά την ήττα έδειξε να είναι σε μεγάλο βαθμό ικανοποιημένος από την απόδοση και την αντίδραση της ομάδας του μετά την ήττα και την κακή εμφάνιση της πρεμιέρας με την Βουλγαρία.

«Σήμερα τουλάχιστον ήμασταν μέσα στο παιχνίδι. Με εξαίρεση το πρώτο σετ, δεν επιτρέψαμε στον αντίπαλο να ξεφύγει στο σκορ, ενώ πήραμε κι ένα σετ. Παλέψαμε κάθε πόντο και ταρακουνήσαμε τον αντίπαλο. Δείξαμε πως έχουμε περιθώρια βελτίωσης και πως μπορούμε να καταφέρουμε κάποια πράγματα», δήλωσε ο Ομοσπονδιακός τεχνικός και συμπλήρωσε: «Αλλά και πάλι, διαπιστώσαμε πως η διαφορά επιπέδου είναι μεγάλη. Κι όχι τόσο στο ομαδικό κομμάτι, όσο στο ατομικό. Είδαμε πως οι αντίπαλες χτυπούσαν δυνατά και ψηλά, κάτι που δεν μπορούν να κάνουν τα δικά μας κορίτσια. Πάντως, είμαι ευχαριστημένος από τις ατομικές προσπάθειες των κοριτσιών, καθώς έδειξαν πως έχουν τη δυνατότητα να βελτιωθούν".

Για καθημερινή βελτίωση έκανε λόγο και η Τζίνα Λαμπρούση: "Μέρα με τη μέρα βελτιωνόμαστε, παιχνίδι με το παιχνίδι γινόμαστε καλύτερες. Μπορούσαμε να κερδίσουμε σήμερα, αφού παίξαμε καλύτερα, αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Έχουμε το ματς με την Πορτογαλία, που θα μπούμε μέσα με τα... μπούνια για να πάρουμε τη νίκη. Πιστεύουμε πως είμαστε ικανές για να νικήσουμε αυτό το ματς".