CEV FIVB Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή ΕΣΑΠ

Η Εθνική Ανδρών επικράτησε με 3-1 της Ουγγαρίας

ΠΟΠΡΑΝΤ ΣΛΟΒΑΚΙΑ, ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΣΑΤ: ΗΛΙΑΣ ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ

Μεταξύ λιγοστών θεατών εντός του «Πόπραντ Αρένα» αλλά και καταρρακτώδους βροχής έξω από αυτό, η Εθνική Ανδρών πανηγύρισε στη Σλοβακία την πρώτη της νίκη στο 1ο τουρνουά των προκριματικών ομίλων του Eυρωβόλεϊ 2015. Οι διεθνείς του ομοσπονδιακού τεχνικού Σωτήρη Δρίκου, έχοντας αφήσει πίσω τους την ήττα και την άσχημη εμφάνιση της πρεμιέρας με την Εσθονία, χωρίς να εντυπωσιάσουν με την απόδοσή τους, επικράτησαν με 3-1 (25-22, 25-17, 22-25, 25-20) της Ουγγαρίας.

Με τον 26άρη από σήμερα, λόγω γενεθλίων, Γιάννη Τακουρίδη να ξεκινά στο βασικό σχήμα ως κεντρικός αντί του Αρμενάκη, η Εθνική ομάδα προσπάθησε από την αρχή να "χαλάσει" με καλό σερβίς την ουγγρική υποδοχή, όμως δεν απέφυγε τα λάθη και παρά κάποιες κερδισμένες κόντρα επιθέσεις, είδε τους αντιπάλους της με καλό μπλοκ, αλλά και τη βοήθεια της τύχης να ξεφεύγουν με 12-8 και να φτάνουν πρώτοι και στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ με 16-13. Στη συνέχεια τα δυνατά χτυπήματα του Τζούριτς και οι δυο συνεχόμενες άουτ επιθέσεις των Ούγγρων έφεραν το σκορ στα ίσα 18-18, για να πάρουμε το προβάδισμα 19-18 με το μπλοκ άουτ του Πρωτοψάλτη. Ένα προβάδισμα, που με το καλό σερβίς του άσου της Κηφισιάς, του Πετρέα και το μπλοκ άουτ του Κοκκινάκη χάρισε με 25-22 το σετ στην Ελλάδα.

Με τον… αέρα λοιπόν του α’ κερδισμένου σετ στο τουρνουά του Πόπραντ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε δυνατά και το β’ σετ όπου εκμεταλλευόμενο τα αντίπαλα λάθη, αποτελεσματικότητα στην επίθεση και τα μπλοκ του Πετρέα , να ξεφύγει με 8-4 και στη συνέχεια έχοντας επιβάλλει το ρυθμό της με 16-10. Οι Ούγγροι αντέδρασαν και με καλό σερβίς και μπλοκ έκλεισαν την ψαλίδα της διαφοράς στο 18-14. Στο 20-14 ο γαλανόλευκος πάγκος δέχθηκε κίτρινη κάρτα για καθυστέρηση του Κ. Δρίκου, που πέρασε στο ματς τον Κουρνέτα αντί Φιλίποφ και λίγο αργότερα το β’ κερδισμένο σετ της Εθνικής μας «σφραγίστηκε» στο 25-17 με ένα ακόμη ουγγρικό λάθος.

Το ξεκίνημα του γ’ σετ είχε χαρακτήρα ντέρμπι καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ , αλλά το λάθος σέρβις του Τακουρίδη και η επίθεση στο φιλέ του Τζούριτς έδωσαν βραχεία κεφαλή στους Μαγυάρους με 8-7. Κάπου εκεί το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα «μπλόκαρε» και με συνεχόμενα… δώρα των διεθνών μας η Ουγγαρία με ένα επιμέρους σκορ 4-0 ξέφυγε με 11-7. Η Ελλάδα αντέδρασε προς στιγμή μειώνοντας σε 12-11, όμως και πάλι κάποια γαλανόλευκα λάθη σε σερβίς και επίθεση διατήρησαν επικεφαλής στο σκορ την παρέα του Πάνταρ με 16-13. Ακολούθησε κακό θέαμα με πολλά χαμένα σερβίς και λάθη εκατέρωθεν για να φτάσουμε την διαφορά στον πόντο, 22-21 με το μπλοκ άουτ του Κοκκινάκη. Τελικά όμως η Ουγγαρία, μείωσε με 25-22 σε 2-1 σετ, πανηγυρίζοντας κι εκείνη το πρώτο της κερδισμένο σετ στη διοργάνωση.

Με τον Τζιουμάκα να παραμένει στο τερέν ως βασικός, μετά την αντικατάσταση του Τζούριτς στους τελευταίους πόντους του 3ου σετ, η Εθνική ξεκίνησε αποφασισμένη στο 4ο σετ να καθαρίσει το ματς. Έτσι, παρά κάποια λάθη και μετά το ισχνό προβάδισμα των διεθνών μας με 8-7 οι εντυπωσιακές επιθέσεις του Πρωτοψάλτη και η πίεση στο σερβίς του Τζιουμάκα ανέβασαν την διαφορά στο 16-10. Έπειτα από μία προσωρινή «βροχή» ελληνικών λαθών, που έδωσε το δικαίωμα στους Ούγγρους να μειώσουν σε 16-14 και να ξαναμπούν στη διεκδίκηση του σετ, οι διεθνείς μας... γκάζωσαν σε επίθεση και μπλοκ και ανέβασαν τη διαφορά και πάλι στο 20-15 για να φτάσουν με 25-20 και 3-1 σετ στην πρώτη, αλλά ευχόμαστε όχι και τελευταία, νίκη τους στο Πόπραντ.

Τα σετ: 25-22, 25-17, 22-25, 25-20
Ελλάδα (Δρίκος): Τζούριτς 18 (17/30 επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (6/7 επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 12 (4/16 επ., 4 άσοι, 4 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (2/2 επ.), Κοκκινάκης 8 (6/13 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 85% υπ. – 54% άριστες), Πρωτοψάλτης 15 (13/27 επ., 2 άσοι, 76% υπ. – 59% άριστες), Στεφάνου –λ (70% υπ. – 35% άριστες) / Κουρνέτας, Τζιουμάκας 4 (4/8 επ.), Κουμεντάκης
Ουγγαρία (Ντέμετερ): Νάγκι 8 (5/13 επ., 3 μπλοκ), Γκέργκιε 12 (8/20 επ., 2 άσοι 2 μπλοκ, 61% υπ. – 18% άριστες), Νέμεθ Σ. 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ, 45% υπ. – 09% άριστες), Τότ, Γιούχαζ 3 (3/5 επ.), Πάνταρ 18 (15/30 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μόλναρ –λ (47% υπ. – 20% άριστες) / Μπάγκιτς 5 (4/10 επ., 1 άσο, 83% υπ. – 50% άριστες), Μαγιάρ 2 (2 μπλοκ), Ντάβιντ

19.00, Ελλάδα – Σλοβακία

*Το δεύτερο τουρνουά του ομίλου θα γίνει το τριήμερο 29-31 στο κλειστό γυμναστήριο του Ρέντη.

**Την πρόκριση για τα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος παίρνει η πρώτη ομάδα του ομίλου, ενώ η δεύτερη θα δώσει αγώνες μπαράζ.

Χαμηλοί τόνοι παρά τη νίκη από τον Δρίκο και τους Έλληνες διεθνείς

Η νίκη που πέτυχε η Εθνική την κράτησε ζωντανή στο κόλπο της πρόκρισης, ωστόσο ο Σωτήρης Δρίκος στις δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα στάθηκε περισσότερο στο χαμένο σετ και κυρίως στον τρόπο με τον οποίο αυτό χάθηκε.

«Παρά τη νίκη και το τρίποντο πρέπει νομίζω να εστιάσουμε στο χαμένο σετ, όπου αν και είμασταν μπροστά κάναμε πολλά αβίαστα λάθη και στα κενά διαστήματα του 1ου και 4ου σετ με αποτέλεσμα πολλές φορές να μην ελέγχουμε το ρυθμό του αγώνα», ήταν το σχόλιο του Ομοσπονδιακού τεχνικού.

«Χαίρομαι που η νίκη αυτή συνδυάστηκε με τα γενέθλιά μου, αν και το ίδιο θα έπαιζα αν ήταν μία μέρα σαν όλες τις άλλες του χρόνου. Παρόλα αυτά πήρα ένα καλό δώρο και μπορώ να πω ότι δείξαμε χαρακτήρα μετά την ήττα από την Εσθονία, κάτι που πρέπει να κάνει μία μεγάλη ομάδα» δήλωσε ο εορτάζων Γιάννης Τακουρίδης ενώ ο Γιώργος Πετρέας σημείωσε από την πλευρά του:
«Είναι σημαντικό ότι κερδίσαμε, αλλά η ομάδα φάνηκε ότι θέλει παιχνίδια για να δείξει αυτά που θέλει και αυτά που πρέπει. Δε γίνεται πάντα να αποδίδουμε στο 100% στο κομμάτι μπλοκ άμυνα και υποδοχή-επίθεση. Κρατάμε τους 3 βαθμούς και ευελπιστούμε αύριο να εμφανιστούμε καλύτεροι για να κοντράρουμε τη Σλοβακία».

Ο Θανάσης Πρωτοψάλτης τόνισε: «Η σημερινή νίκη δε σημαίνει κάτι το ιδιαίτερο, όπως εξάλλου δε σήμαινε τίποτα και η χθεσινή ήττα. Απλά κάναμε ένα μικρό βήμα σε ένα δρόμο που είναι μακρύς και έχει ακόμη άλλους τέσσερις αγώνες. Για το τελευταίο μας παιχνίδι πάντως με τη Σλοβακία, θα πρέπει να παίξουμε ακόμη καλύτερα και να δείξουμε το καλύτερό μας πρόσωπο για να κερδίσουμε».

Τέλος ο προπονητής των Ούγγρων Γκεόργκι Ντέμετερ δήλωσε: «Αρχίσαμε άσχημα το ματς, αλλά στη συνέχεια αντιδράσαμε. Κάναμε πολλά λάθη στην υποδοχή και έτσι χάσαμε και αυτό το ματς. Ελπίζω αύριο με την Εσθονία να βρούμε τα ψυχικά αποθέματα και τις δυνάμεις για να παίξουμε καλύτερα».