CEV FIVB Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή ΕΣΑΠ

Η Λετονία επικράτησε με 3-2 της Εθνικής

National 10.05Η Λετονία πήρε τη ρεβάνς από την Εθνική Ανδρών στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι των δύο ομάδων στο κλειστό του Ρέντη επικρατώντας στο τάι μπρέικ.

Με τρία νέα πρόσωπα στο αρχικό σχήμα (Κουρνέτας, Φράγκος, Τακουρίδης) η Εθνική και πάλι στην αρχή του αγώνα είχε προβλήματα συνοχής, για να βελτιωθεί μετά το πρώτο σετ, ισοφαρίζοντας σε 1-1 ενώ στο 3ο σετ δεν μπόρεσε να διαχειριστεί σωστά τη διαφορά που είχε.

Αν και προηγήθηκε με 16-12, επέτρεψε στους Λετονούς να ισοφαρίσουν (19-19) και ενώ είχε σετ μπολ δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες για να χαθεί το σετ με άουτ επίθεση του Τζιουμάκα.

Παρόλα αυτά αντέδρασε στο δ’ σετ ισοφαρίζοντας εύκολα, ωστόσο στο τάι μπρέικ το 4-4 έγινε 4-8 και οι Λετονοί πήραν τη νίκη.

«Παίξαμε λίγο χειρότερα απ΄ ότι χθες. Μας έλειψε η φρεσκάδα και η ενέργεια. Το πιο αρνητικό κομμάτι ήταν στο 3ο σετ που δεν διαχειριστήκαμε σωστά το προβάδισμα του 16-12 και 24-22. Κάναμε επιστροφή στο 4ο σετ και στο τάι μπρέικ κάναμε περισσότερα λάθη. Σε αυτή τη φάση δικαιολογούνται ορισμένα πράγματα. Δεν κοιτάμε τα αποτελέσματα των φιλικών αλλά τις αντιδράσει μας», είπε μετά το ματς ο κ. Δρίκος και συμπλήρωσε: «Ο Κουρνέτας μπήκε στην ομάδα με μία προπόνηση. Υπάρχει κούραση σε όλα τα παιδιά, έλλειψη συγκέντρωσης και αυτοματισμών μέσα στον αγώνα. Αύριο θα ξεκουραστούν ορισμένοι παίκτες όπως ο Στεφάνου και θα παίξει λίμπερο ο Ζήσης. Σίγουρα θα επιμείνω στην περίπτωση του Αρμενάκη. Θέλουμε όσο το δυνατόν περισσότερες λύσεις σε μπλοκ, σερβίς και επίθεση».

Τα σετ: 22-25, 25-22, 25-27, 25-17, 10-15
*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν: 5 άσσοι, 55 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 36 λάθη αντιπάλων και της Λετονίας προήλθαν: 3 άσσοι, 55 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 37 λάθη αντιπάλων.

ΕΛΛΑΔΑ (Σωτήρης Δρίκος): Κουρνέτας, Πρωτοψάλτης 9 (8/15 επ, 1 άσσος, 59% υπ - 35% άριστες), Τζιουμάκας 19 (15/33 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 9 (6/13 επ, 3 μπλοκ), Αρμενάκης 1 (1 μπλοκ), Φράγκος 15 (13/29 επ, 2 άσσοι, 52% υπ - 36% άριστες) / Στεφάνου (λ, 67% υπ 46% άριστες), Φιλίποφ, Κοκκινάκης 8/13 επ, 3 μπλοκ, 78% υπ - 61% άριστες), Σουλτανόπουλος 7 (5/10 επ, 2 μπλοκ).

Αύριο οι δύο ομάδες θα δώσουν τον 3ο και τελευταίο φιλικό αγώνα (19.00, Κλειστό Ρέντη)

Μεταξύ άλλων την αναμέτρηση παρακολούθησε ο πρώην πρόεδρος της ΕΟΠΕ Θανάσης Μπελιγράτης, το μέλος του ΔΣ της Ομοσπονδίας Ανδρέας Βαλσαμής, ο διεθνής διαιτητής και αντιπρόεδρος του ΣΦΕΕΟΠ Γιώργος Γεωργουλέας, ο προπονητής του νταμπλούχου Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης και ο προπονητής του ΑΟ Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης.