CEV FIVB Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή ΕΣΑΠ

Πρωταθλητής Τουρκίας, κορυφαίος σκόρερ και επιθετικός ο Δημήτρης Τζούριτς!

Με τον Δημήτρη Τζούριτς να κάνει την καλύτερη εμφάνιση με τη φανέλα της Χάλκμπανκ, η ομάδα της Άγκυρας νίκησε στην έδρα της Φενέρμπαξε με 3-1 (25-11, 29-27, 15-25, 25-20) σετ και με συνολικό σκορ 3-1 στις νίκες κατέκτησε το πρωτάθλημα Τουρκίας.

Ο Έλληνας άσος ήταν συγκλονιστικός καθώς ολοκλήρωσε το ματς με 26 πόντους έχοντας 22/32 επιθέσεις (έκανε 2 λάθη, δέχθηκε ένα μπλοκ), 1 άσο και 3 μπλοκ, όντας ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του, ενώ το παιχνίδι είχε φοβερή ένταση που έγινε ακόμη μεγαλύτερη στο τέλος του β’ σετ.

Με το σκορ να είναι 27-28 υπέρ της Χάλκμπανκ, οι διαιτητές χρεώσαν παράβαση στον Φοντέλες με όλη την Φενέρ να διαμαρτύρεται και τους παράγοντες της να απειλούν με αποχώρηση.

Τελικά ο αγώνας συνεχίστηκε, αλλά οι άνθρωποι της Φενέρ απαγόρεψαν στους αθλητές τους να παραστούν στην τελετή απονομής.

Μετά την ολοκλήρωση του τελικού ανακοινώθηκαν κι οι κορυφαίοι της σειράς με τον Οσμάνι Χουαντορένα να παίρνει τον τίτλο του MVP, αλλά τον Δημήτρη Τζούριτς να αναδεικνύεται πρώτος σκόρερ και καλύτερος επιθετικός.