CEV FIVB Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή ΕΣΑΠ

Ο Ολυμπιακός άλωσε την Κυψέλη και επέστρεψε στην κορυφή

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 του Παναθηναϊκού στο κλειστό της Κυψέλης, πήρε τη ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου από τις πράσινες και βρέθηκε ξανά στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Από το ξεκίνημα του αγώνα ο Ολυμπιακός πήρε ένα μικρό προβάδισμα (3-5, 6-8, 7-10) το οποίο συντηρούσε με σχετική άνεση για να μεγαλώσει η διαφορά μετά το β’ τεχνικό τάιμ άουτ (13-16, 14-20) και να γίνει εύκολα το 0-1.

Στο β’ σετ οι ερυθρόλευκες ξέφυγαν με το καλημέρα 1-6, για να απαντήσει ο Παναθηναϊκός πλησιάζοντας στον πόντο, ωστόσο στο 7-8 η εκπληκτική άμυνα του Ολυμπιακού και η χαμένη κόντρα της Τσίμα ήταν η αρχή ενός νέου ερυθρόλευκου σερί που έφτασε το σκορ στο 7-15!
Στο 9-17 ο Παναθηναϊκός με ένα καλό σερί στο μπλοκ μείωσε σε 13-17 βάζοντας φωτιά στο γήπεδο, όμως η Νέσοβιτς ‘ξεκόλλησε’ τον Ολυμπιακό και με τα σερβίς Μπραμπόροβα το σκορ έγινε 13-21 για να κλείσει το σετ.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟ προσπάθησε να επανέλθει, αλλά ο Ολυμπιακός είχε τις λύσεις. Είτε στο σερβίς με την Μπραμπόροβα, είτε στην επίθεση με τις Βέσοβιτς, Νέσοβιτς κι έτσι ανάτρεψε αμέσως το αρχικό 3-0 σε 3-3, ενώ το 8-6 έγινε 12-12 και με τα σερβίς της Μπραμπόροβα το σκορ έφτασε στο 12-17. Ο Παναθηναϊκός πλησίασε στους τρεις πόντους (17-20) και λίγο πριν το φινάλε το ματς πήρε ξανά φωτιά με τον ΠΑΟ να φτάνει στον πόντο (23-24), ωστόσο η Ιβάνα Νέσοβιτς με τον 18ο πόντο της έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφής της τελειώνοντας οριστικά το ματς.

Η γνώμη του πάγκου
Γιώργος Ρούσης: «Αν δεν είσαι αυτός που πρέπει να είσαι το πληρώνεις. Δεν με πειράζει τόσο η ήττα, όσο η εμφάνιση που πραγματοποιήσαμε. Ήμασταν άτονοι θα έλεγα. Ο Ολυμπιακός έπαιξε και αυτός καλά, αλλά σήμερα εμείς δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε. Πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά. Να κοιτάξουμε τα λάθη μας, τα παιχνίδια έρχονται γρήγορα και βλέπουμε τα επόμενα παιχνίδια»

Γιάννης Νικολάκης: «Είναι μια μεγάλη νίκη την οποία όλη η ομάδα την αφιερώνει στα θύματα της Θύρας 7. Από κει και πέρα είναι και μια νίκη της διοίκησης και του προέδρου μας κυρίου Κουντούρη, ο οποίος έκανε την κίνηση ματ με την απόκτηση της Νέσοβιτς στο παρά πέντε της μεταγραφικής περιόδου σε μια θέση που πονούσαμε. Τέλος είναι μια νίκη των κοριτσιών αφού σε ένα γήπεδο όπου δεν είναι και το πιο εύκολο να παίξεις κατάφεραν και έκαναν μια τέτοια εμφάνιση. Με το τρίποντο αποκτήσαμε ένα πλεονέκτημα αλλά εμάς μας ενδιαφέρει να είμαστε καλά στα πλέι οφ. Κι όποια θέση κι αν πάρουμε στην κανονική περίοδο ο στόχος είναι η κατάκτηση των τίτλων».

Τα σετ: 18-25, 19-25, 23-25
Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 7 (3/11 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Καββαδία 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Μερτέκη 10 (6/23 επ., 4 άσοι, 50% υπ. – 27% άριστες), Βίλκου 4 (3/20 επ., 1 άσο), Τσίμα 7 (3/26 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 64% υπ. – 36% άριστες), Πατσέκο 4 (2 άσοι, 1 μπλοκ), Ρόγκα –λ (50% υπ. – 31% άριστες) / Χρήστου, Παπαδοπούλου.
Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 5 (4/11 επ., 1 μπλοκ), Βέσοβιτς 10 (8/27 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 77% υπ. – 62% άριστες), Μπραμπόροβα 12 (7/15 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (5/6 επ., 1 μπλοκ), Νέσοβιτς 18 (16/33 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κονόμι –λ (53% υπ. – 37% άριστες) /Λαμπρούση, Τέζα, Κοκκινάκη.