CEV FIVB Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή ΕΣΑΠ

Ο ΑΟ Θήρας έκανε την ανατροπή κερδίζοντας με 3-2 στην έδρα του Ανατόλια

Ο ΑΟ Θήρας βρέθηκε να χάνει με 2-0 στην έδρα του Ανατόλια, αλλά τελικά κατάφερε να πετύχει τη μεγάλη ανατροπή, σε μια ακόμη συναρπαστική αναμέτρηση που μεταδόθηκε από το ΝΕΡΙΤ Plus και μετά την ήττα της ΑΕΚ στους Μακεδόνες μείωσε τη διαφορά που τη χωρίζει από την Ένωση στη μάχη της 4ης θέσης.

Το Ανατόλια αν και έκανε τα εύκολα δύσκολα στο πρώτο σετ (προηγήθηκε 16-9 η Θήρα ισοφάρισε 21-21 αλλά η Καετάνο τελείωσε το σετ) μετέτρεψε το 16-14 του β’ σετ σε 21-15 και έκανε εύκολα το 2-0, ωστόσο από εκείνο το σημείο και μετά εξίσου εύκολα ήρθε και η ανατροπή.

Στο γ’ σετ ο ΑΟΘ προηγήθηκε 1-8 και δεν απειλήθηκε ποτέ ενώ στο δ’ σετ το Ανατόλια προηγήθηκε 6-4 αλλά στη συνέχεια βρέθηκε πίσω με 6-7, 12-17 και το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο ΑΟΘ πήρε μια διαφορά δύο πόντων με τη γηπεδούχο ομάδα να χάνει την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 9-10 που έγινε 9-12 και έτσι ήρθε η νίκη για τις φιλοξενούμενες.

Η γνώμη του πάγκου
Σωκράτης Τζιουμάκας: «Παίξαμε φανταστικά στα δύο πρώτα σετ αλλά ήταν λογικό να αντιδράσει κι η Σαντορίνη. Εκνευριστήκαμε λίγο κι από κάποιες υποδείξεις των διαιτητών και οδηγηθήκαμε στο τάι μπρέικ όπου η Σαντορίνη έκανε λιγότερα λάθη και πήρε τη νίκη».

Ελένη Μεμετζή: «Μπήκαμε χαλαρά και το πληρώσαμε. Είχα πει στα κορίτσια ότι θα είχαμε δυσκολίες και επιβεβαιώθηκα αλλά σημασία έχει η νίκη και οι βαθμοί. Κάθε Σάββατο θέλουμε να παίζουμε και να το ευχαριστιόμαστε κι αυτό προσπαθούμε να κάνουμε έχοντας βέβαια ως στόχο να διεκδικήσουμε την είσοδο μας στην τετράδα».

Τα σετ: 25-23, 25-17, 14-25, 18-25, 11-15
Ανατόλια (Τζιουμάκας): Καετάνο 28 (23/44 επ., 5 μπλοκ, 60% υπ. – 50% άριστες), Τσιούκαρη 6 (6/14 επ.), Νικολαΐδου 3 (3 άσοι), Δραγουμάνου 14 (8/242 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ, 67% υπ. – 62% άριστες), Κωνσταντινίδου 13 (10/15 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Καλτουρμίδου Ρ. 6 (3/15 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Ιωάννιδου -λ (55% υπ. – 55% άριστες) / Ρεϊζογλου –λ, Τσοπούλου, Κουνουπίδου, Τσομίδου.
ΑΟ Θήρας (Μεμετζή): Μουντάκη 8 (6/16 επ., 2 μπλοκ, 55% υπ. – 35% άριστες), Καβαθά 16 (14/18 επ., 2 μπλοκ), Οικονομίδου 9 (7/14 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Καρπουζά 7 (5/17 επ., 2 μπλοκ), Βεργίδου 10 (3/4 επ., 5 άσο, 2 μπλοκ), Τένεβα 14 (11/27 επ., 3 μπλοκ, 43% υπ. – 30% άριστες), Αρτακιανού –λ (70% υπ. – 52% άριστες) / Ξαγοραράκη, Ψυλλάκη Μ. 3 (3/10 επ.)