CEV FIVB Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή ΕΣΑΠ

Δεύτερη νίκη για τον Παναθηναϊκό που κέρδισε με 3-0 το Μαρκόπουλο

Ο Παναθηναϊκός, στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 2ης αγωνιστικής επικράτησε με 3-0 του ΑΟ Μαρκοπούλου στην Κυψέλη φτάνοντας κι αυτός τις δύο νίκες σε ισάριθμα ματς.

Οι πράσινες πήραν εύκολα το πρώτο σετ, αλλά στο β’ είδαν το Μαρκόπουλο να προηγείται με 19-21 και την Εύη Χρήστου να δίνει σημαντικές λύσεις αφού με δικό της άσο ισοφάρισε 22-22, με δική της επίθεση έγινε το 27-26 πριν τελειώσει το σετ η Γκούζου για να επικρατήσει εύκολα στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός.

Η γνώμη του πάγκου
Ρούσης: «Περιμέναμε ότι θα αντιμετωπίζαμε μια οργανωμένη ομάδα και βρήκε την ευκαιρία ιδιαίτερα στο β’ σετ να μας δυσκολέψει, αλλά βρήκαμε τον τρόπο για να πάρουμε το τρίποντο. Έχουμε πολλά περιθώρια βελτίωσης, αφού κάνουμε κάποια εύκολα λάθη αλλά κρατάμε την συγκέντρωση και τους τρεις βαθμούς

Ιβάνοβιτς: «Αν ήμασταν λίγο πιο τυχεροί ίσως παίρναμε το β’ σετ. Υπάρχει διαφορά ποιότητας αφού ο Παναθηναϊκός είναι μια πολύ καλή ομάδα, αλλά κι εμείς δείξαμε κάποιες από τις αρετές μας. Απλά στο β’ σετ κάναμε κάποια λάθη που δεν τα συνηθίζουμε».

Τα σετ: 25-15, 28-26, 25-15
Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 6 (3/9 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Καββαδία 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Μερτέκη 5 (3/9 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 75% υπ. – 75% άριστες), Βίλκου 7 (6/20 επ., 1 μπλοκ), Τσίμα 22 (17/38 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 70% υπ. – 35% άριστες), Πατσέκο 2 (2/4 επ.), Ρόγκα –λ (87% υπ. – 27% άριστες) / Χρήστου 6 (5/18 επ., 1 άσο, 88% υπ. – 75% άριστες), Παπαδοπούλου, Τσατσούρι 1 (1 άσο)
Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς): Δικαιούλια 4 (1/4 επ., 3 μπλοκ), Κάρπεντερ 4 (3/11 επ., 1 μπλοκ), Πράντο 10 (10/28 επ.), Ψωμά 12 (10/20 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 31% άριστες), Κωνσταντώνη, Σμουτζ 7 (6/31 επ., 1 μπλοκ, 89% υπ. – 56% άριστες), Κοκκίου –λ (69% υπ. – 43% άριστες) / Πολυδώρου, Οικονομοπούλου, Λιάγκη 4 (4/5 επ.)