Και τώρα τελικός...

Στο 1ο σετ οι ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ μέχρι το 10-10. Με ένα ξέσπασμα της Παλλήνης το σκορ έφτασε στο 19-11 και από εκεί άνετα στο 25-17. Στο 2ο σετ η ομάδα μας μπήκε με φόρα από το προηγούμενο σετ και προηγήθηκε νωρίς στο σκορ (4-1, 7-3, 12-8). Το ΠΑΚ αντέδρασε και με όπλο το σερβίς πίεσε και εκμεταλλεύτηκε τα πολλά λάθη της ομάδας μας έκανε το δικό του μεγάλο σερί (12-13, 13-17, 13-25). 1-1 το παιχνίδι και ενώ όλοι πίστευαν ότι θα γίνει μάχη, τα κορίτσια μας είχαν διαφορετική άποψη και έδειξαν ότι το 2ο σετ ήταν απλά μια κακή παρένθεση. Πάλι μπήκαν δυνατά, πίεσαν από το σέρβις και πήραν μία μικρή διαφορά (4-2, 6-4, 9-6). Η εικόνα του 2ου σετ δεν επαλήφθηκε και η διαφορά μεγάλωνε όσο κυλούσε το σετ (12-8, 15-10, 22-15) για να φτάσουμε στο τελικό 25-17. Ακόμη πιο εύκολη η επικράτηση ήταν στο 4ο σετ με την διαφορά μεγαλώνει από νωρίς (4-1, 8-2, 11-4) και το ΠΑΚ παρότι ισοφάρισε (13-7, 13-11, 14-14), να μην δείχνει σε κανένα σημείο ότι θα μπορούσε να κάνει την ανατροπή (18-14, 20-15). Τελικά το σετ κατέληξε στην ομάδα μας με 25-16 και τα κορίτσια μας έδειξαν για μία ακόμη φορά τη φετινή χρονιά ότι δίκαια τερμάτισαν στην 1η θέση του πρωταθλήματος. Η αγωνιστική κατάσταση των κοριτσιών μας έδειξε ότι είναι πανέτοιμες για τους τελικούς και όπου περιμένουν τον αντίπαλό τους καθώς η Νίκη Αμαρουσίου έσπασε την έδρα του ΓΣ Χαλανδρίου και έκανε το 2-1 στην σειρά. Μία σειρά όπου συνεχίζεται σήμερα στο Μαρούσι, με την Νίκη να θέλει να κάνει το 2-2 και να βάλει δύσκολα στο ΓΣ όπου ξεκίνησε με τον αέρα του 2-0.
Ο επόμενος αγώνας της ομάδας μας εξαρτάται από την εξέλιξη της άλλης ημιτελικής σειράς και θα σας ενημερώσουμε εκ νέου.