Προσπάθησαν, έφτασαν κοντά, αλλά δεν τα κατάφεραν οι γυναίκες μας

Ο ορισμός του έγινε για τις 24/2 και ώρα 20:00 στην Κόρινθο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα μας, καθώς τα κορίτσια μας για μία ακόμη φορά μπήκαν δυνατά και αιφνιδίασαν τις αντιπάλους καθώς από την μία είχαν τις λύσεις απέναντι στην πίεση που άσκησαν στην υποδοχή μας και απο την άλλη εκμεταλλεύτηκαν την επιθετική τους αδυναμία (21-25). Παρόμοια εικόνα και στο 2ο σετ με τις διαφορές όμως να είναι μικρές είτε για την μία είτε για την άλλη ομάδα και τις λεπτομέρειες να είναι στο τέλος με το μέρος μας (23-25). Στο 3ο σετ η Κόρινθος μπήκε καλύτερα στο σετ και πήρε μία μικρή διαφορά (11-8). Μία διαφορά που εξανεμίστηκε χάρη σε ένα εκπλητικό σερί από την γραμμή του σερβίς και έτσι το 11-8 έγινε 11-18 για τα κορίτσια μας. Και εκεί που όλα έδειχναν να είναι με το μέρος μας, ήρθε η αντίδραση από τις γηπεδούχες οι οποίες απάντησαν με το ίδιο νόμισμα και κατάφεραν στο 21 να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Αυτή την φορά οι λεπτομέρειες ήταν με το μέρος των Κορινθίων και έτσι το σκορ έγινε 1-2 (24-26). Με την ψυχολογία στα ύψη από την ανατροπή, οι γηπεδούχες συνέχισαν τα πολύ καλά τους σέρβις δημιουργώντας πολλα προβλήματα στην υποδοχή μας, ενώ σταδιακά ανέβαζαν την απόδοσή τους και στην επίθεση. Έτσι ήρθε σχετικά εύκολα η ισοφάριση και το 2-2 (25-18). Στο 5ο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 4-4 με την Κόρινθο να φτάνει πρώτη στους 8 πόντους (8-5) και να διατηρεί μία μικρή διαφορά 2-3 πόντων μέχρι το 11-9. Στη συνέχεια δυστηχώς υστερήσαμε στο επιθετικό κομμάτι και αυτό έδωσε στις γηπεδούχες την δυνατότητα με ένα σερί 4-1 να πάρουν τελικά την νίκη με 3-2 (15-10) και τους 2 βαθμούς της νίκης ενώ τα κορίτσια μας 1 πολύτιμο για την συνέχεια βαθμό.

Δείτε την βαθμολογία εδώ

Αποστολή: Σοφία Πολίτη, Ζωή Κατοίκου, Χριστιάννα Λαϊου, Μαργαρίτα Οικονομοπούλου, Σίλβια Σκλάβενα, Ντενίζ Στεργάκου, Αλεξία Στάθη, Δήμητρα Καραμπάγια, Χρύσα Γιαννέλου, Βίκη Οικονόμου, Δέσποινα Κιούρκου και τα λίμπερο Ελεάνα Μπάγια και Ίρμα Κούρτη.

Προπονητής: Γιώργος Τουρνάκης

Βοηθός προπονητή: Αναστάσιος Αντωνάκης