Πήρε το ντέρμπι

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ με την ομάδα μας να παίρνει ένα σηματνικό προβάδισμα 22-17 προς το τέλος του σετ και τελικά να επικρατεί με 25-22. Διαφορετική εικόνα στο 2ο σετ με την Καλαμάτα να μπαίνει καλύτερα στο σετ και να διατηρεί συνεχώς ένα προβάδισμα 3-4 πόντων το οποίο μάλιστα αυξάνονταν όσο περνούσε η ώρα (18-25). Με το σκορ στο 1-1 το παιχνίδι ξεκίνησε από την αρχή και συνέχεια ήταν συναρπαστική. Η ένταση ήταν μεγάλη με την εικόνα των επόμενων σετ να είναι πανομοιότυπη. Οι άνδρες μας έχτιζαν με πολύ κόπο μία μικρή διαφορά των 4 πόντων (22-18) προς το τέλος των σετ, με την  Καλαμάτα να την μαζεύει στο τέλος ανεβάζοντας στα ύψη την αγωνία. Ευτυχώς για εμάς αντέξαμε στις αντπιθέσεις των φιλοξενούμενων (25-23, 25-22) και φτάσαμε σε μία πολύ σημαντική νίκη με σκορ 3-1 μένοντας μόνοι στην 2η θέση που οδηγεί στα μπαράζ ανόδου στην Α1.