1η ήττα για τους άνδρες μας

Η ατμόσφαιρα ήταν καταπληκτική με τους θεατές να χειροκροτούν τις προσπάθειες και των δύο ομάδων.

Η ομάδα μας μπήκε δυνατά και κατέκτησε το 1ο σετ (21-25), το οποίο ήταν αρκετά κλειστό, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ μέχρι το 18. Όμοια εικόνα (7-7, 13-13, 18-18) αλλά διαφορετική κατάληξη είχε το 2ο σετ με τους Ροδίτες να ισοφαρίζουν το παιχνίδι σε 1-1 (25-21). Το 3ο σετ δεν θα μπορούσε να εξελιχθεί διαφορετικά (6-6, 14-13, 18-17) καθώς οι δύο ομάδες ήταν άκρως ανταγωνιστικές, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν στο σκορ με καλό σερβίς και να φτάνουν στην ανατροπή (2-1 σετ και 25-21). Διαφορετική εικόνα στο 4ο σετ με την Παλλήνη να παίρνει από νωρίς μία μικρή διαφορά και σχετικά εύκολα να φτάνει στην ισοφάριση (6-8, 8-12, 12-16, 16-21, 18-25). Έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στο 5ο σετ, με τη Ρόδο να παίρνει μία σημαντική διαφορά στην αλλαγή των γηπέδων (8-5) και να καταφέρνει να την συντηρήσει μέχρι το τέλος (15-10), πανηγυρίζοντας μία σπουδαία νίκη.

Για την Παλλήνη μας, η ήττα αυτή ήταν η 1η στο πρωτάθλημα και είδε την διαφορά της (38 βαθμοί) από την 2η Ροδίων Άθλησις να μειώνεται κατά μόλις έναν βαθμό, στους 7 (31 βαθμοί), ενώ στην 3η θέση ακολουθεί ο Μίλωνας με 28 βαθμούς και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Δείτε την βαθμολογία εδώ

Ο σύλλογός μας ευχαριστεί ιδιαίτερα τον Γιάννη Πλήθη, ο οποίος κατέβασε την ομάδα μας, καθώς ο προπονητή μας, Βασίλης Ξεροβάσιλας, απουσίαζε από την αποστολή λόγω ασθενείας.

Η σύνθεση της ομάδας: Αναστάσιος Αντωνάκης, Χρήστος Κουλοχέρης, Γιώργος Κατσιαούνης, Γιώργος Χριστόπουλος, Φερνάντο Μπιλλήρης, Δημήτρης Ψάρρης, Δημήτρης Τσικάτος, Κώστας Βογιατζίδης, Άρης Στυλιανόπουλος, Παναγιώτης Ρουμελιώτης.

Προπονητής: Γιάννης Πλήθης

Την επόμενη αγωνιστική στις 5/3 και ώρα 16:00, η ομάδα μας αντιμετωπίζει την Μυτιλήνη στην Κάντζα.