Σπουδαία μάχη αλλά ήττα για τους άνδρες μας

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα μας να μπαίνει μουδιασμένη και τον Εθνικό να πιέζει πολύ από την θέση του σέρβις με αποτέλεσμα να πάρει πολύ εύκολα το 1ο σετ με 15-25. Στα επόμενα δύο σετ η απόδοση της Παλλήνης ανέβηκε κατακόρυφα και έχοντας εξαιρετική υποδοχή και σπουδαία άμυνα κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να προηγηθεί με 2-1 (25-21, 25-22).  Ο Εθνικός αντέδρασε, πίεσε και πάλι την υποδοχή μας και έβαλε δύσκολα στους επιθετικούς μας καθώς είχαν να αντιμετωπίσουν στημένα μπλοκ. Έτσι ήρθε η ισοφάριση σε 2-2 με 13-25 και το παιχνίδι οδηγήθηκε σε 5ο σετ. Εκεί οι Πειραιώτες ξεκίνησαν καλύτερα, εκμεταλλευόμενοι λάθη μας στο φιλέ και προηγήθηκαν με 2-6, ενώ η απάντηση από την ομάδα μας ήρθε με όπλο το μπλοκ κάνοντας το σκορ 6-7. Η συνέχεια βρήκε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 10-10 με τον Εθνικό να κάνει ένα σερί 5-0 και να φτάνει στην νίκη με 15-10.

Με αυτήν την νίκη ο Εθνικός εξασφάλισε το 1ο εισιτήριο για το τελικό τουρνουά που οδηγεί στην Volleyleague.

Η Παλλήνη σήμερα στις 13:00 αντιμετωπίζει την Ρόδο σε ένα παιχνίδι τελικός, με τον νικητή να παίρνει το 2ο εισιτήριο για το τελικό τουρνουά καθώς οι νησιώτες κέρδισαν 3-0 τον ΟΦΗ χθές.